שכונת דניה בחיפה תתרחב למרות התנגדויות השכנים

[ad_1]

הפסד למתנגדי הבנייה בשכונת דניה: ועדת הערר של המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בראשות עו"ד שמרית גולן, החליטה היום (ה') לדחות פה אחד את העררים שהוגשו נגד התוכנית להרחבת שכונת "הוד הכרמל – דניה" בחיפה. בכך נתנה תוקף להחלטת הוועדה המחוזית חיפה.


 

את התוכנית יזמה חברת "דניה הירוקה" שבבעלות גלעד קוגלמן, אלכס הופמן, מנחם כרמל ועו"ד דודו ג'והן. החברה רכשה את הקרקע בשנת 2012 תמורת 40 מיליון שקל. בתום הליכים תכנוניים, הופקדה להתנגדויות בפברואר 2019 תוכנית לבנייה על הקרקע ששטחה 107 דונם, 226 יחידות דיור, בצפיפות של כ-5.1 יחידות דיור לדונם (כפול מהבינוי הקיים כיום בשכונה). מתוך כלל יחידות הדיור, 46 הוקצו עבור דירות קטנות. כמו כן כוללת התוכנית 3,500 מ"ר שטחי מסחר, כ-3,400 מ"ר מבני ציבור, מלון בשטח 14 אלף מ"ר, ו-35 דונם שטחים פתוחים.

 

 

קראו עוד בכלכליסט:

 

לתוכנית הוגשו 6 התנגדויות, ובפברואר 2020 החליטה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה בראשות איתמר בן דוד לדחות את ההתנגדויות ולאשר את התוכנית. בהמשך להחלטה זו, הוגשו עררים לוועדת הערר של המועצה הארצית על ידי עמותת "שומרים על דניה", תושבי השכונה, שני חברי מועצת העיר חיפה מטעם סיעת "הירוקים של חיפה", עיריית חיפה והוועדה המקומית לתכנון ולבנייה חיפה. בין היתר טענו תושבי השכונה המתנגדים, כי יש להפחית את מספר יחידות הדיור בתוכנית, וזאת על רקע הסביבה הקיימת והעובדה שמדובר במתחם המהווה חלק בלתי נפרד משכונת דניה. לטענת הבינוי המוצע מהווה נטע זר בסביבתה של השכונה, ומדובר בהתעלמות ממאפייני השכונה וצביונה, ואף ממיקום השטח המאופיין ברגישות נופית וסביבתית גבוהה .

 


רחוב גרינבוים בשכונת דניה צילום: גיל נחושתן

 

עיריית חיפה טענה כי היא תומכת בתוכנית בהיקף נמוך יותר הכולל 133 יחידות דיור, והתכנון המוצע שונה באופן מהותי מהשכונה הקיימת ויש להעדיף תוכניות להתחדשות עירונית כמענה להוספת יחידות דיור בעיר.

 


ועדת העררים של המועצה הארצית החליטה לדחות את העררים ולאשר את התוכנית בנימוק כי הצפיפות שאושרה בתוכנית שעומדת על 5.1 יחידות דיור לדונם נטו, היא נמוכה באופן ניכר מצפיפות המינימום הקבועה בתמ"א 35 לעיר חיפה ועומדת על 11 יחידות דיור לדונם. בהחלטה ציינה שמרית גולן כי החלטת הוועדה המחוזית מאזנת בין הצורך לעמוד בצפיפות שנקבעה בתמ"א 35, הרצון לייעל את השימוש בקרקע, והשיקולים המגבילים צפיפות אינטנסיבית יותר בשטח זה.

 

"רצונם של העוררים לשמר את אופי הבנייה הקיים בסביבה גם בשטח התוכנית שבשכנות להם, או בעירם, או לשמר קיפאון תכנוני, אינו נסמך על ציפייה לגיטימית". נכתב בהחלטה. "העובדה ששטח התוכנית סמוך לבנייה קיימת בצפיפות נמוכה אינו מחייב לתכננו בצפיפות זהה".

 

לעניין הטענה כי יש להותיר את שטח התוכנית כשטח פתוח, וטענות סביבתיות ואקולוגיות, הוועדה לא מצאה מקום להתערב בהחלטת הוועדה המחוזית, המבוססת על חוות דעת היועצים מטעמה ועל עמדת רשות הטבע והגנים ביחס לנספח הנופי-סביבתי שהוגש לתכנית, ועל המלצותיהם.

 

את החברה היזמית – דניה הירוקה ייצג בערר עו"ד אסף עירוני ממשרד ש. פרידמן.

 

  

[ad_2]
קישור לכתבת המקור

אולי יעניין אותך...

אושרה תוכנית קבוצת ביג לבניית 5 מגדלי תעסוקה במקום מפעל קניאל בפ"ת

[ad_1] הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז, בראשות שירה ברנד, החליטה להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *