שיכון ובינוי זכתה במכרז הענק להקמת קריית המודיעין בנגב

[ad_1]
שיכון ובינוי היא הזוכה במכרז הענק של משרד הביטחון להקמת קריית המודיעין
של צה"ל, בסמוך לצומת שוקת ולפארק התעשייה עומר שבנגב. מדובר במכרז PFI במסגרתו החברה תממן, תתכנן, תקים, תתפעל ותתחזק את הקרייה במשך 26 שנים, בעלות כוללת של כ-11 מיליארד שקל, מתוכם כ-5 מליארד שקל מיועדים להקמת הקרייה החדשה.

 

קראו עוד בכלכליסט:

שיכון ובינוי התמודדה בשלב האחרון של המכרז מול קבוצה הכוללת את מנרב ואלקטרה, וכן מול חברת שפיר. עד סוף 2021 החברה צפויה להשלים את הסגירה הפיננסית ואת תהליכי התכנון לקראת תחילת עבודות הבנייה.

 

קריית המודיעין תשתרע על פני שטח של 2,500 דונם ותוקם בסמוך לפארק התעשיה עומר שבנגב. לפי התוכנית, החל מ-2026 יעברו אליה מרבית יחידות אמ"ן – כלומר, כ-12 אלף משרתים בצה"ל, מתוכם כ-5,000 משרתי קבע.


הדמיה של קריית המודיעין צילום: דוברות משרד הביטחון

 

הפרויקט האמור מהווה אבן דרך בפעילות שיכון ובינוי בארץ, שכן פרויקט התשתית הגדול ביותר בו הייתה מעורבת עד עתה הוא סלילת כביש 6 בו השוקעו 1.3 מיליארד דולר, בו היו מעורבות שתי חברות נוספות.

 


הכנסות החברה מקריית המודיעין יתפרסו על פני 26 שנות החוזה באופן הבא: ההקמה, כאמור, תעלה 5 מיליארד שקל ותמומן על ידי החברה באמצעות מימון בנקאי. תקופת ההקמה אמורה להמשך 5 שנים, ובמהלכה תקבל החברה מהמדינה מענקים בסכום מצטבר של 1.7 מיליארד שקל בהתאם לעמידתה באבני דרך שנקבעו מראש.

 

ב-21 השנים בהן תפעיל את קריית המודיעין תקבל החברה מהמדינה עוד 9.3 מיליארד שקל, כלומר קרוב ל-500 מיליון שקל בשנה. בתקופת ההפעלה שיכון ובינוי תהיה אחראית על כל מעטפת השירותים שיש לספק במתחם: הסעדה, הלנה, הפעלת בריכת השחייה, תחזוקה של כל המערכות ובהן חשמל מיזוג אוויר, ומערכות התקשורת והמחשב. אגב, חטיבת החלל של התעשייה האווירית היא קבלן המשנה של שיכון ובינוי להקמת ותפעול מערך התקשוב, הכולל חוות שרתים ומערך סייבר.

 

שיכון ובינוי זכתה במכרז על אף שהצעתה לא הייתה הנמוכה מבין ה-3, גם משום שבנוסף למחיר היה במכרז גם קריטריון של איכות התכנון. החברות התבקשו להציע קונספט תכנוני שיאפשר למשוך את קהילת המודיעין ואנשי ההייטק לאזור, והחברה הציעה תכנון המדמה עיר תוססת הכולל שדרה מרכזית, מסעדות, בתי קפה וסביבת מגורים לאנשי קבע בסטנדרט המקובל בחברות הבנייה למגורים בשוק הפרטי.

 

תמיר כהן, יו"ר שיכון ובינוי, אמר היום כי "תוצאות המכרז הן תוצר ישיר של המקצועיות והניסיון רב השנים של שיכון ובינוי בביצוע פרויקטי ענק למשרד הביטחון ולממשלת ישראל". כהן אמר עוד כי "אנו גאים במנהלים ובעובדים המצוינים של שיכון ובינוי ובטוחים כי פרוייקט קריית המודיעין יהיה אחד מפרויקטי הדגל של החברה בשנים הקרובות".

 

חלקה של התעשייה האווירית מוערך בכמה מאות מיליוני דולרים במשך החוזה, באמצעות מפעל מל"מ וחברת TSG. "התעשייה האווירית גאה לחבור לחברת שיכון ובינוי לטובת הקמת קריית המודיעין. מדובר במהלך אסטרטגי בהובלת משרד הביטחון התורם לעוצמתה של מדינת ישראל", אמר סמנכ"ל התעשייה האווירית ומנהל חטיבת מערכת טילים וחלל, בועז לוי.

 

החודש עתרה עמותת ישראל למען הנגב לבג"ץ
בדרישה כי יחייב את ממשלת ישראל ומשרד הביטחון לפרסם את תוצאות המכרז, לאחר עיכוב רב שנים בקידום הפרויקט. בעבר נטען כי אחת הסיבות לעיכוב היא התנגדות בכירי יחידת 8200 למעבר לנגב מחשש לבריחת מוחות. כאשר רשמית נטען כי ההתנגדות למעבר לדרום היא משום שעוד לא הוקמה מסילת רכבת שתוביל אנשים מהמרכז ישירות לפתח הבסיס.

[ad_2]
קישור לכתבת המקור

אולי יעניין אותך...

אושרה תוכנית קבוצת ביג לבניית 5 מגדלי תעסוקה במקום מפעל קניאל בפ"ת

[ad_1] הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז, בראשות שירה ברנד, החליטה להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *