המדריך המקיף – רכישת נדל"ן מסחרי
המדריך המקיף – רכישת נדל"ן מסחרי

רכישת נדל"ן מסחרי – המדריך המקיף

תחום הנדל"ן הוא אחד מהתחומים המעניינים והמאתגרים ביותר בחיינו, ומהסיבה הזאת לא מעט משקיעים מעדיפים להשקיע את מיטב כספם על רכישת נדל"ן מסחרי. הסיבה המרכזית לכך שמרבית המשקיעים מעדיפים לבחור באפשרות הזאת היא הפריבלגיה לקבל תשואה מקסימאלית בתוך טווח זמן קצר. דבר שלא ניתן להגיד אותו כאשר אנו מדברים על נדל"ן רגיל, שם התשואה מתפרסת על פני טווח זמן ארוך יותר.

אך כמו שאתם יכולים לתאר לעצמכם רכישת נדל"ן מסחרי זה לא דבר פשוט, ואתם צריכים לדעת כיצד לבחור את הנכס המושלם עבורכם. המדריך הבא נועד על מנת לספק לכם את כל המידע החיוני לכם טרם רכישת נדל"ן המיועד למסחר, כך תוכלו להחליט האם זוהי הרכישה הנכונה עבורכם.

בסוף יש לא מעט סוגים של נדל"ן מסחרי כך שאתם גם צריכים לדעת איזה סוג ספציפי של נדל"ן מתאים לכם. כך תוכלו להגיע לתהליך שאתם יודעים בדיוק מה מצפה לכם וכיצד תוכלו להוציא מהלימון לימונדה.

נדל"ן מסחרי – מדוע זוהי האפשרות הנכונה עבורכם?

בעולם הנדל"ן עומדות לפניכם לא מעט אפשרויות, כאשר אתם צריכים לבחור את האפשרות הנכונה עבורכם. נכון להיום אם יש ברשותכם כסף נזיל, תוכלו להשקיע אותו במקומות הנכונים על מנת להשביח אותו. אם תשאירו את הכסף בבנק הוא לא יניב לכם רווח, והמצב שאליו תגיעו לא יהיה מועיל עבורכם. השאיפה שלכם חייבת להיות להצליח להניב תשואה על הכסף שיש ברשותכם, כמה שיותר רווח ככה זה כמובן יהיה יותר טוב לכם.

נדל"ן מסחרי הוא ללא צל של ספק הצד הבטוח ביותר של הנדל"ן. באמצעות חיפוש נכון אתם תוכלו להגיע למצב שבו אתם רוכשים נכס נדל"ן מסחרי איכותי במחיר נמוך, אך עם תשואה גבוהה מאוד ויציבות לאורך זמן. כל הפרמטרים שחשובים למשקיע נמצאים כאשר אתם עומדים לרכוש נדל"ן מהסוג הזה. זוהי אולי הסיבה המרכזית לכך שמרבית המשקיעים מעדיפים לבחור עסקאות מהסוג הזה, ולא עסקאות נדל"ן של נכסים פרטיים שם הסיכונים גדולים יותר.

נדל"ן מסחרי VS נדל"ן פרטי – מה באמת עדיף?

כמובן שלשאלה הזאת אין תשובה חד משמעית, כל משקיע צריך לעשות את השיקולים שלו על מנת לעשות את הבחירות הנכונות. אך לפני שאתם עושים את הבחירה החשובה הזאת, אתם צריכים לעשות את ההפרדה בין שני סוגי הנדל"ן הללו – שהם סוגי נדל"ן שונים בתכלית האחד מהשני.

 • נדל"ן פרטי – הנדל"ן הפרטי כולל בתוכו את כל הנכסים שהאדם רוכש לרוב לשימוש פרטי. בין אם מדובר על דירות, מגרשים, קרקעות וכן הלאה.
 • נדל"ן מסחרי – הנדל"ן המסחרי כולל בתוכו את כל הנכסים שהאדם רוכש שמיועדים למסחר. זה יכול להיות חנויות, משרדים, מבני מסחר וכן הלאה.

למרות שתהליך רכישת נכס מסחרי יכול להיות ארוך ומייגע יותר, ברוב המקרים הוא זה שמניב את התשואה העתידית הגבוהה ביותר למשקיע. על פי בדיקות שנערכו ניתן לראות כי נכסים פרטיים מניבים תשואה עתידית של כ-3%-5% בשנה, מנגד נכסים מסחריים מניבים תשואה עתידית של כ-6%-10% בשנה.

אך חשוב שכל הדברים יהיו מונחים לכם על השולחן. בעוד תחזוקת נכס פרטי היא מינימאלית, תחזוקת נכס מסחרי יכולה להיות יקרה בהרבה יותר. כך שאתם צריכים לקחת את הנושא הזה בחשבון כאשר אתם נכנסים לעסקת רכישה. בנוסף אם אתם מתכננים למכור את הנכס, הרווח העתידי על מכירת נדל"ן מסחרי הינו נמוך בהרבה מאשר הרווח העתידי על מכירת נדל"ן פרטי.

כמובן שאתם צריכים לקחת את כל הסיכונים לתשומת לבכם, על מנת שבסוף תוכלו לעשות את הבחירה שמתאימה לאופי שלכם ולמצב הפיננסי שבו אתם נמצאים.

משקיעים בתחילת הדרך? תרכשו נדל"ן מסחרי

אחת מהבעיות המרכזיות של משקיעים הנמצאים בתחילת הדרך היא שאין להם מספיק כסף על מנת לרכוש נדל"ן פרטי. מהסיבה הזאת לא מעט משקיעים אינם נכנסים לשוק הנדל"ן, ומהסיבה הזאת הכסף שוכב סתם בחשבון הבנק ללא תועלת אמיתית. אך אין לכם מה להרים ידיים! משקיעים בתחילת הדרך יכולים להשקיע בנדל"ן מסחרי, דבר שיאפשר לכם להתחיל את ההיכרות שלהם עם עולם הנדל"ן בצורה חיובית.

מדוע משקיעים מתחילים צריכים לבחור באפשרות של נדלן מסחרי?

 1. העלות של רכישת נכסי נדל"ן מסחרי היא נמוכה, כך שגם משקיעים ללא הון התחלתי גבוה יכולים לרכוש נכס שיכול להניב להם רווח.
 2. נדל"ן מסחרי הוא הרבה יותר יציב מאשר נדל"ן פרטי, כך שאתם יכולים להיות רגועים שאתם לא מכניסים את עצמכם למקום בעייתי.
 3. הסכמי השכירות בנדל"ן המסחרי הם ארוכי טווח, כך שאתם בתור משקיעים מתחילים תוכלו להיות רגועים ולא תצטרכו לחפש שוכרים על בסיס קבוע.

תחזוקת נכס מסחרי – כל מה שחשוב לדעת

לפני שאתם רוכשים נכס מסחרי עליכם להבין בדיוק מהן עלויות התחזוקה שלו. בשונה מנכסים פרטיים שבהם עלות התחזוקה היא מינימאלית, כאשר אנו מדברים על נכס מסחרי המצב שונה בתכלית. כך שאם לא תבדקו את הנושא הזה אתם עוד עלולים למצוא את עצמכם מופתעים ומשלמים הרבה יותר ממה שציפיתם לשלם בתחילת הדרך. משקיע חכם בודק את כל ההוצאות האפשריות לפני שהוא מכניס את עצמו לעסקאות שהוא לא ידע איך לצאת מהם בעתיד.

על מנת שתוכלו לשמור על הערך של הנכס המסחרי שלכם אתם צריכים לדאוג לתחזוקה שוטפת. כך תוכלו למשוך רוכשים חדשים, וכמובן תוכלו לקבל על הנכס את הסכום שאותו אתם מצפים לקבל. חשוב לציין כי בחלק מהמקרים ישנה חברת אחזקה שהיא זאת שאחראית על הנושא הזה, בחלק מהמקרים אתם תצטרכו להביא אתכם חברת אחזרה משלכם. חשוב מאוד שתוודאו את העלויות על מנת שלא תמצאו את עצמכם חורגים מהתקציב ומקבלים הרבה פחות כסף ממה שדמיינתם.

האם ניתן להשקיע בנדל"ן מסחרי עם סכומים קטנים?

החדשות הטובות לכל המשקיעים הם שעם סכום השקעה קטן במיוחד תוכלו למצוא את עצמכם רוכשים נכס מסחרי. יש לא מעט אפיקי השקעה שיכולים להיות רלוונטיים עבורכם, כאשר כל מה שאתם צריכים זה סכום זמין של 100-300 אלף שקל – כאשר הסכום משתנה בהתאם לסוג ההשקעה. 

מרבית הישראלים מעדיפים להשקיע דווקא בפרויקטי נדל"ן של חברות מסחריות גדולות. כך הם יכולים להיות בטוחים שיש מאחוריהם חברה גדולה שאחראית על כל הבירוקרטיה וכל הנושאים הפורמליים. כל מה שהמשקיע צריך לעשות בפועל זה רק לשים את הכסף על מנת לבצע את הרכישה.

מהו סכום המס שאותו תצטרכו לשלם על נכס מסחרי?

על מנת שתוכלו להכין את עצמכם בצורה יעילה לרכישת נכס מסחרי, עליכם להכיר את כל המיסים שאתם תצטרכו לשלם. כמו שאמרנו לכם משקיע מנוסה הוא אחד כזה שלוקח בחשבון את כל האלמנטים שעשויים להשפיע מסביב. אתם לא באמת יכולים לרכוש נכס מסחרי מבלי להיות מודעים לגובה המס שאותו אתם תדרשו לשלם, מדובר על הוצאה נוספת שאתם צריכים לקחת אותה בחשבון.

 • במדינת ישראל ישנו את מס השבח, מדובר על מס שאותו אתם תצטרכו לשלם כאשר אתם מוכרים נכס מסחרי לגורם אחר. מס השבח נכון להיום עומד על 25%.
 • על הקונה מוטל מס הרכישה שנוגע לנכסים שהם אינם נכסים פרטיים. הקונה מחויב לשלם את המס הזה מיד לאחר השלמת הרכישה. מס הרכישה נכון להיום עומד על 6%.
 • ישנו גם את המס השולי, מס שאותו הקונה יצטרך לשלם על ההכנסות מהנכס המסחרי שיש ברשותו. חשוב לקחת זאת בחשבון. מס השולי נכון להיום עומד על 30% ועשוי לעלות.

חשוב להבהיר כי המס על נכסים מסחריים נוטים להשתנות לעיתים תכופות. לכן רגע לפני שאתם מבצעים את הרכישה, מוטב שתוודאו מה גובה המס בדיוק באותה תקופה על מנת שלא תבצעו חישובים מוטעים – כאלה שיהיו שונים מהתוצאות בשטח.

איך תוכלו למצוא נכס מסחרי שמתאים לכם כמו כפפה ליד?

עומדים לרכוש נכס מסחרי? חשוב מאוד שתדעו כיצד תוכלו למקסם את כל האפשרויות שעומדות לרשותכם, כך שתוכלו בסוף הדרך להגיע לנכס המושלם עבורכם. לא כל נכס מסחרי יתאים לכם, ואתם צריכים למצוא את הנכס הטוב ביותר בדיוק לפי הסטנדרטים שלכם.

 • אל תהיו פזיזים כאשר אתם מחפשים נכס מסחרי. חשוב מאוד שתאספו את כל המידע הזמין עבורכם על הפרויקט הספציפי שבו אתם רוצים לרכוש את הנכס. מומלץ להתייעץ עם אנשי מצקוע מתחום הנדל"ן המסחרי על מנת שהם יוכלו לספק לכם את תמונת המצב המדויקת ביותר. כך תוכלו לדעת כי מדובר על הבחירה המושלמת עבורכם.
 • הבחירה הראשונה שאתם נדרשים לעשות כאשר אתם מחפשים נכס מסחרי הוא המיקום של הנכס. למיקום של הנכס יש משמעות קריטית, ואתם לא יכולים לרכוש נכס מסחרי במקום הראשון שאתם מגיעים אליו. חשוב שתוודאו כי מדובר על מיקום מתקדם, כזה שיכול לסייע לכם בהשבחת הנכס. בנוסף חשוב שתוודאו כי המיקום של הנכס נמצא בקרבה לכבישים ראשיים ולתחבורה ציבורית.
 • חשוב מאוד שתגייסו את כל חושים שלכם כאשר אתם נכנסים לתהליך של רכישת נכס מסחרי. אל תרכשו נכסים שעלולים להיות בעייתיים עבורכם, תנסו ללכת על המקומות הבטוחים ביותר. כך תוכלו להגיע למצב שבו אתם שלמים עם הבחירה שלכם באופן חד משמעי.
 • אל תשכחו לוודא מראש את גובה התקציב שעומד לרשותכם, כך תוכלו לדעת שאתם לא נכנסים למקום שלא מתאים לכם. התקציב שעומד לרשותכם הוא הקו המנחה שאמור לווסת לכם את הדרך. אתם לא צריכים להגיע למצב שבו אתם מכניסים את היד עמוק מידיי לכיס, כי בסוף זה עלול לעלות לכם עוד  יותר ביוקר.
 • לפני שאתם חותמים על החוזה, באפשרותכם לשמוע מה יש למשקיעים אחרים באותו אזור לספר לכם. תזכרו כי אתם מכניסים את עצמכם למקום שהוא לא מאוד ברור, ולכן תמיד טוב לשמוע מאנשים שמכירים את האזור מה הם חושבים. אם יהיה לכם אור ירוק מהם, אתם תוכלו להיכנס עם ביטחון לכל סוג של עסקה.

לסיכום – כדאי ללכת על האפשרות של נדל"ן מסחרי?

נכון להיום רכישת נכס מסחרי היא אחד מהמהלכים הטובים ביותר שתוכלו לעשות. בעידן שבו חוסר הוודאות שולט, נכס מסחרי יאפשר לכם פינה קטנה של שקט ושל ביטחון כספי. כך תוכלו להיות בטוחים שאתם לא זורקים את הכסף שלכם לאוויר, מבלי לקבל את התמורה שמגיעה לכם.

חשוב מאוד להימנע ממהלכים לא אחראיים כאשר אתם רוכשים נכס מסחרי. תהיו מאוד זהירים ותבחנו כל פרט קטן של מידע שעשוי לסייע לכם בקבלת ההחלטות. כך בסוף הדרך תוכלו להיות בטוחים שהכנסתם את עצמכם למקום האידיאלי, ולא עשיתם מהלך שיחזור אליכם כמו בומרנג.

 • לשיחה עם נציג אודות  רכישת נדל"ן מסחרי - המדריך המקיף

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

אולי יעניין אותך...

לחשב מס שבח ומס רכישה

איך לחשב מס שבח ומס רכישה? המדריך המקיף

לחשב מס שבח ומס רכישה אלה בין המכשולים הגדולים ביותר שעומדים בפני אנשי נדל"ן בישראל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *