קניית דירה על הנייר – כך תעשו זאת נכון

באופן מוכח לאורך השנים מרבית האנשים מעדיפים לרכוש דירה על הנייר. הרכישה מתבצעת כאשר הפרויקט עוד נמצא בשלב התכנון, דבר שמאפשר לרוכשים ליהנות משלל יתרונות. היתרון המשמועתי ביותר הוא כמובן העלות הכספית האטרקטיבית, שהופכת את העסקה כולה להיות הרבה יותר משתלמת. אך לצד היתרונות הרבים, יש גם לא מעט סכנות שהרוכש של הדירה חייב להכיר – כך הוא לא יגיע למצב שבו הוא נופל בפח.

ברגע שהרוכש מבצע את כל השיקולים בצורה נכונה ומדויקת, הוא יצליח לרכוש דירה שמתאימה לצרכים ולדרישות שלו מבלי לקחת סיכונים מיותרים. תזכרו כי רכישת דירה מתבצעת לעיתים רחוקות מאוד, וחשוב מאוד שהבחירה תהיה הכי מדויקת שרק אפשר.

היתרונות ברכישת דירה על הנייר

אז לפני שנתחיל לספר על כל הצדדים פחות זוהרים של רכישת דירה על הנייר, קודם כל נתחיל בלספר לכם את כל היתרונות של רכישה מהסוג הזה. כמו שאמרנו לא מעט אנשים בוחרים בעסקה הזאת כי יש בה המון יתרונות, יתרונות שלא תוכלו למצוא כאשר אתם ניגשים לרכוש נכס קיים. 

היתרון הבולט ביותר הוא היתרון הכלכלי ברכישת דירה על הנייר, כאשר אנו מדברים לרוב על חיסכון של עשרות אחוזים בהשוואה לרכישת דירה קיימת. הסיבה המרכזית לכך שהעלות של דירה על הנייר היא הרבה יותר אטרקטיבית היא הרצון של הקבלן למכור מספר דירות על מנת לממן את עלויות הבנייה. ברגע שהקבלן יקבל את סכומי הכסף הדרושים לו לצורך מימון הבנייה, הוא יוכל לגזור קופון על שאר הדירות שאותן הוא ימכור במסגרת הפרויקט.

יתרון נוסף הוא שיש לכם את האפשרות לבצע שינויים בנכס עוד לפני שמתחיל שלב הבנייה. כך שאם יש לכם בקשות מיוחדות או דרישות שחיוניות למגורים שלכם, אתם בהחלט תוכלו לבקש אותם. כך תוכלו לגרום לכך שהבית שאתם עומדים לרכוש, עולה בדיוק על כל אחת מהציפיות שלכם.

הסכנות ברכישת דירה על הנייר

אז כמו שאתם מתארים לעצמכם, לצד היתרונות הרבים של רכישת דירה על הנייר יש גם לא מעט חסרונות. חשוב מאוד שתכירו גם אותם על מנת שתוכלו לעשות את הרכישה שנכונה עבורכם. לא מעט משקיעים ששומעים לראשונה על החסרונות הללו מחליטים לבחור בסוף באפשרות אחרת, לא משנה באיזה אפשרות תבחרו – אתם צריכים להיות שלמים עם הבחירה שאתם עושים.

הסיכון הגדול ביותר שאותו כל רוכש צריך לקחת בחשבון הוא הסיכון שבו החברה שאחראית על הפרויקט תקרוס. אומנם מדובר על סיכון שבאופן תאורטי הוא לא גבוה במיוחד, אך כבר היו מקרים כאלה – מקרים שהשאירו את הרוכשים תלויים באוויר. אומנם ישנם חוקים שמבטיחים כי הכסף אמור לחזור אליכם, אך מדובר במצב שבו תצטרכו להתמודד עם לא מעט בירוקרטיה והמון סחבת מיותרת.

סיכון נוסף שאתם צריכים לקחת אותו בחשבון הוא שיכולים להיות לא מעט עיכובים בתהליך הבנייה. כך שלרוב את הדירה אתם תקבלו מספר שבועות או מספר חודשים אחרי המועד שסוכם עליו. ישנן לא מעט סיבות שיכולות לגרום לעיכובים בבנייה, ואתם צריכים לקחת זאת בחשבון – כך לא תמצאו את עצמכם קירחים מכל הכיוונים. במקרה שבו לוחות הזמנים מאוד חשובים לכם, תדאגו להבהיר זאת לקבלן מראש וכמובן להכניס את הנושא הזה להסכם כתוב.

רכישת דירה על הנייר זולה יותר – האומנם?

זה נכון שרכישת דירה על הנייר היא מהלך מאוד משתלם מבחינה כספית, אך אתם צריכים לקחת בחשבון לא מעט אלמנטים שעשויים להשפיע על המחיר. עליכם לזכור כי ברוב המקרים אתם תצטרכו לפנות את הדירה הנוכחית שלכם עוד לפני שתקבלו מפתח לדירה החדשה. לפיכך אתם עלולים להישאר במצב שבו אתם צריכים להשכיר נכס, אפילו אם מדובר על טווח זמן קצר. עליכם לקחת בחשבון את הנושא הזה כאשר אתם עושים את הבדיקות שלכם, אם מדובר על תקופת זמן ארוכה – לעיתים המהלך כולו לא בדיוק הכי משתלם.

בנוסף אתם צריכים לקחת בחשבון הוצאות ראשוניות של הדירה – בין אם מדובר על רכישת ריהוט או על תוספות מיוחדות שאתם רוצים להוסיף. ברוב המקרים לעלות של הדירה עצמה תצטרכו להוסיף עוד כמה עשרות או מאות שקלים, שאתם לא באמת יכולים להתעלם מהם. כך תוכלו להבין אחת ולתמיד – האם מבחינתכם רכישת דירה על הנייר היא באמת משתלמת או שמא מדובר על אמירות שאין להן באמת ביסוס.

אילו בדיקות אתם צריכים לבצע לפני שרוכשים דירה על הנייר?

בכדי שתוכלו להגיע למצב שבו אתם נהנים מכל היתרונות שיש לדירה על הנייר להציע, אתם צריכים לדעת אילו בדיקות אתם צריכים לבצע. כך תגיעו למצב שבו אתם עושים את הבחירה שנכונה עבורכם, בחירה שאתם שלמים איתה באופן מוחלט.

  • הבדיקה הראשונה שאתם צריכים לבצע איננה קשורה לדירה שאתם עומדים לרכוש, היא קשורה לקבלן או ליזם שאחראי על הבנייה עצמה. עליכם להיות בטוחים כי מדובר על קבלן או יזם שאתם מסוגלים לסמוך עליו, כזה שלא ישאיר אתכם בשלב מסוים באוויר. 

המטרה שלכם היא לאסוף את כל המידע שזמין לכם ברחבי הרשת, כך שתוכלו להיות בטוחים שאתם מכניסים את עצמכם למקום בריא. כמובן שאם תלכו על קבלן עם שם מוכר אתם תהיו הרבה יותר בטוחים מאשר אם תבחרו בקבלן שאף אחד לא באמת מכיר. לעיתים עדיף לשלם קצת יותר על הדירה מאשר לקחת סיכון שבסוף עלול לעלות לכם ביוקר תרתי משמע.

  • הבדיקה השנייה גם היא לא בהכרח קשורה לנכס שאתם עומדים לרכוש. עליכם לוודא כי הקבלן שמוכר לכם את הנכס, הוא זה שגם מחזיק את הזכויות עליו. כך לא תגיעו למצב שבו אתם קונים נכס, אך בפועל אתם לא מבצעים את הרכישה מהאדם שרשאי למכור לכם.

את המידע תוכלו לקבל בקלות ברשות המקומית שבה אתם מתגוררים, שם תוכלו לשאול למי יש את הזכויות על הקרקע – וגם כמובן לשמוע תשובות. מדובר על בדיקה שאומנם עשויה לגזול מכם כמה שעות, אך מדובר על בדיקה שיכולה להציל אתכם. במקרה שבו אתם מגלים בעיה מסוימת עם הזכויות על הקרקע או על הנכס, זה אמור להדליק לכם נורה אדומה בוהקת.

  • הבדיקה השלישית קשורה לחוזה שעליו אתם עומדים לחתום כאשר אתם עומדים לרכוש את הנכס. המטרה שלכם היא לדאוג לכך שהחוזה משרת בצורה מושלמת את כל האינטרסים שלכם, כך תוכלו לדעת שבשעת צרה תוכלו לפנות לערכאות משפטיות.

על מנת שתוכלו להיות בטוחים שאתם חותמים על חוזה שנכון עבורכם, תוכלו להתייעץ עם עורך דין המתמחה בנדל"ן. במקרה הזה אתם תצטרכו להוציא סכום כספי נוסף על הבדיקה, אך תזכרו כי החוזה נעוד על מנת לשרת את המטרות שלכם. כך שאם החוזה יהיה טוב עבורכם, אתם עלולים למצוא את עצמכם בסופו של יום חסרי כל – וגם ללא יכולת לפנות לבית המשפט על מנת לקבל את המגיע לכם.

  • הבדיקה הרביעית קשורה לפרויקט עצמו, הפרויקט שבו אתם אמורים לרכוש את הדירה שלכם. לא משנה אם מדובר על דירה שאמורה לשרת אתכם או על דירה שמיועדת להשקעה, עליכם להיות בטוחים כי מדובר על האזור המושלם. עליכם לאסוף את כל האינפורמציה שעומדת לרשותכם על האזור שבו הפרויקט מוקם, כך לא תמצאו את עצמכם מופתעים לרעה.

השאיפה שלכם היא שתוכלו להיות בטוחים שהפרויקט כולו ישרת את הדרישות ואת הצרכים הבסיסיים ביותר שלכם. בנוסף תוודאו כי באזור של הפרויקט יש כבישים ראשיים ומוסדות לימוד, כך לא תצטרכו להיות תקועים במישור הזה. הבדיקות המקדימות הללו יכולות להפוך לא מעט סימני שאלה לסימני קריאה ברורים. הבדיקה הזאת היא מאוד פשוטה, אך היא יכולה למנוע לא מעט אי נעימות שעלולה להתגלות בהמשך הדרך.

  • לשיחה עם נציג אודות  קניית דירה על הנייר - כך תעשו זאת נכון

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

אולי יעניין אותך...

לחשב מס שבח ומס רכישה

איך לחשב מס שבח ומס רכישה? המדריך המקיף

לחשב מס שבח ומס רכישה אלה בין המכשולים הגדולים ביותר שעומדים בפני אנשי נדל"ן בישראל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *