מתכננת הותמ"ל עוברת לשוק הפרטי

[ad_1]

טלטלה במנהל התכנון. דקלה פרסיקו, מתכננת הותמ"ל, הודיעה על התפטרותה ביום ראשון השבוע לשר הפנים אריה דרעי ומנכ"לית מנהל התכנון דלית זילבר, כך נודע לכלכליסט. התפטרותה תיכנס לתוקף ב-12 באוגוסט. פרסיקו, בת 39, החליטה על ההתפטרות חמש שנים וחצי מאז מינויה, מתוך כוונה לצאת אל השוק הפרטי.

 

קראו עוד בכלכליסט:


 

הודעתה של פרסיקו, שלה תואר שני בתכנון ערים מהאוניברסיטה העברית, התקבלה בתקופה שבה משרד הפנים ומנהל התכנון עוד מגבשים את אופן הפעולה והסמכויות החדשות של הותמ"ל. עם המעבר ממשרד האוצר למשרד הפנים, מנהל התכנון והותמ"ל במיוחד עוברים שינויים שלאורם התגלעו מחלוקות בינה לבין מנכ"לית מנהלת התכנון – עובדה שחיזקה את החלטתה לעזוב.

 


פרסיקו. עוזבת לאחר 5.5 שנים בתפקיד צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

הוועדה שנוסדה ב-2014 קיבלה סמכויות כשל מוסד התכנון העליון במטרה לאשר במהירות תוכניות בנייה למגורים, נמצאת כעת על פרשת דרכים. הותמ"ל הייתה מכשיר תכנוני מרכזי של משרד האוצר בתקופת כהונתו של השר משה כחלון. עם כינונה של הממשלה החדשה, מנהל התכנון ועימו הותמ"ל עבר למשרד הפנים.

 

במקביל, הוראת השעה שמסדירה את פעילות הוועדה פגה בתחילת החודש וכעת זילבר ואנשי משרד הפנים מגבשים חוק חדש שיסדיר את פעילותה. זילבר שואפת לצמצם את סמכויות הותמ"ל ואת תחומי הפעולה של הוועדה. לדעת משרדי האוצר והבינוי, הכיוון שאליו מושכת זילבר מצמצם את ההצדקה לקיום הוועדה כי הוא מבטל את היתרון שיש לה על פני וועדות מחוזיות.

 

 


מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר צילום: ענבל מרמרי

 

 

לאור זאת ולאור העובדה שלא ברור עדיין מי יחליף את פרסיקו, עזיבתה מסמנת סיום של פרק בוועדה. היא עיצבה את הותמ"ל, משמשת מתכננת הוועדה מאז הוקמה ב-2014, בתחילה שימשה כמתכננת זמנית וב-2015 מינויה הפך קבוע. הוועדה הוקמה כאשר בשורה של דוחות שהופקו לאחר מחאת הדיור עלה כי אחת הסיבות למשבר הדיור היא הליך התכנון שנמשך באותה עת בוועדות המחוזיות בממוצע חמש שנים. בשנת 2014 כל מוסדות התכנון יחד אישרו תוכניות לבניית 62 אלף דירות.

 

בתקופת כהונתה של פרסיקו אישרה הוועדה  66 תוכניות ענק המאפשרות לבנות בסך הכול 226 אלף דירות. ב-2019 לבדה אישרה הוועדה 15 תוכניות שבהן אפשרות לבניית 66 אלף דירות, מהן ארבע תוכניות פינוי בינוי וחמש תוכניות בישובים ערביים.

 

בכיר בממשלה אמר לכלכליסט כי עזיבתה של פרסיקו היא אובדן: "היא בן אדם שיודע לתפור את הדברים, לדפוק על שולחן כשצריך ולהביא פתרונות יצירתיים. היא הביאה את הותמ"ל למה שהוא. התמודדה עם אתגרים משמעותיים במיוחד, הצליחה להביא להסכמות בין משרדי הממשלה, ולהסכמות עם הרשויות מקומיות – זו תפירה עם מחט עדינה והיא מומחית בזה".

 

בתוך כך, משום שלוועדה יש סמכויות רבות, היא ספגה גם ביקורת בטענה שהיא כופה על הרשויות המקומיות תוכניות ענק שהן יתקשו לעכל. הוועדה סופגת גם חצי ביקורת מהחקלאים ומארגוני הסביבה משום שלטענתם היא מכלה את מלאי השטחים הפתוחים שמיועדים לחקלאות.

 

פרסיקו: "עוזבת בתחושת סיפוק אדירה"

 

פרסיקו מסרה בתגובה: "החלטתי, לאחר חמש וחצי שנים, לסיים את תפקידי כמתכננת הותמ"ל. אני עוזבת את התפקיד בתחושת סיפוק אדירה ומרגישה שניתנה לי הזכות להקים ולהוביל את ראש החץ התכנוני שעסק בטיפול במשבר הדיור, יחד עם שותפים רבים בממשלה ומחוצה לה.

 

"הקריירה המקצועית שלי נולדה וצמחה במינהל התכנון. החלטתי כי בנקודת הזמן שבה אני נמצאת, אני מוכרחה לגוון את נקודת המבט המקצועית שלי בנקודות מבט נוספות, אשר יאפשרו לי לחזור ביום מן הימים למגזר הציבורי כמשרתת ציבור טובה יותר, אשר יודעת גם איך נראים החיים עצמם ומקווה שלשם דרכי.

 

"אני משוכנעת כי הותמ"ל תמשיך לקדם תכנון איכותי מתוך כבוד לעומדים מולה, גם בעתיד, מודה למנהלת מינהל התכנון על התמיכה המקצועית, ומלאה אמון והערכה לצוות שאני מותירה אחרי המלווה את הוועדה".

[ad_2]
קישור לכתבת המקור

אולי יעניין אותך...

אושרה תוכנית קבוצת ביג לבניית 5 מגדלי תעסוקה במקום מפעל קניאל בפ"ת

[ad_1] הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז, בראשות שירה ברנד, החליטה להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *