משרד הביטחון ישלם מיליוני שקלים ארנונה בשנה ליבנה

[ad_1]

משרד הביטחון יידרש לשלם לעיר יבנה ארנונה בסכום מוערך של כ־17.5 מיליון שקל בשנה עבור שטח בנוי בהיקף של כ־250 אלף מ"ר הנמצא בתוך בסיס פלמחים ובמרכז למחקר גרעיני שורק, כך נודע לכלכליסט. כמו כן ייאלץ המשרד לשלם ארנונה של כ־7.5 מיליון שקל בשנה לשתי מועצות אזוריות – גן רווה וחבל יבנה – עבור השטחים הללו.

 

תשלום הארנונה הוא נגזרת של המלצות ועדת חקירה לשינוי גבולות וחלוקת הכנסות של משרד הפנים שהתקבלו בימים האחרונים על ידי שר הפנים אריה דרעי. הוועדה בחנה חלוקת הכנסות וגבולות של שטח חסר מעמד מוניציפאלי בין הרשויות יבנה, גן שורק, חבל יבנה וגן רווה. 

 

קראו עוד בכלכליסט:

 


יבנה צילום: אבי רוקח

 

בוועדה החליטו להמליץ על העברת השטח שאינו מצוי בתחום שיפוטה של אף רשות (שטח גלילי) לעיריית יבנה, זאת בין היתר לאור קצב הפיתוח המהיר של העיר ובעקבות זאת שינוי לרעה במצבה הכלכלי והתועלת שיניבו לה ההכנסות הנוספות מארנונה. שיקולים נוספים שהובאו בחשבון הם גודלה של העיר יבנה המאפשר לה הענקת שירותים למרחב שסביבה וכן לתחזוקת השטחים הפתוחים. עוד הוחלט כי ההכנסות מהשטח הגלילי יתחלקו בין העיר יבנה (70%), מועצה אזורית גן רווה (18%), ומועצה אזורית חבל יבנה (12%). אולם מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן החליט לשנות במעט את המלצת הוועדה כך ש־15% יועברו לחבל יבנה, ו־15% לגן רווה.

 

 


 

עם זאת, העבר מלמד כי למשרד הביטחון מדיניות נוקשה הן בנוגע לחשיפת היקף השטח הבנוי במתקנים מסווגים, והן בנוגע לסכום התשלום. במרבית המקרים המשרד משלם סכום נמוך משמעותית מזה שהיה משלם גוף אזרחי על שטח דומה, ולרוב סכום הארנונה נקבע במסגרת הסכם.

 

 


אריה דרעי, שר הפנים צילום: עמית שעל

 


החלטה נוספת, שהובאה כעת רק לידי מימוש פורמלי, נוגעת להכנסות המתקבלות מארנונה עבור הבסיסים תל נוף ומרר. תל נוף נמצא ברובו בתחום שיפוטה של מועצה אזורית ברנר, ושוליו המזרחיים מצויים בתחום גזר, מזכרת בתיה ונחל שורק.

 

בסיס מרר מצוי כולו בתחום ברנר. בוועדה הוחלט כי למרות שהמועצה האזורית ברנר מספקת שירותים מוניציפליים מלאים לשיכון המשפחות בתל נוף (300 יח"ד), רק 20% מכלל הסכום הנגבה מארנונה עבור בסיסי מרר ובסיס תל נוף (החלק הנמצא בברנר בלבד) יישאר בקופת המועצה האזורית ברנר. 80% הנותרים יחולקו בין גדרה 36%, מזכרת בתיה 26%, קריית עקרון 18% ונחל שורק 20%.

 

במקביל, הוועדה החליטה להותיר את השטח המיועד להקמת העיר כסיף שליד ערד כשטח גלילי, מכיוון שבשלב זה אפילו לא הוגשה תוכנית לישוב או לקווי הגבולות שלו. בנוסף, חתם השר דרעי על ההחלטה על הקמת אזור תעשייה עתידי שוקת, המשותף לבני שמעון, מיתר, לקייה, חורה ואל קסום. לפי ההחלטה כל אחת מחמש הרשויות תקבל 20% מהכנסות של אזור התעשייה.

 

שר הפנים אריה דרעי מסר בתגובה: "אנו ממשיכים לפעול לחיזוק חוסנן הכלכלי של הרשויות המקומיות, תוך קידום צדק חלוקתי, הגברת שוויון וצמצום פערים".

[ad_2]
קישור לכתבת המקור

אולי יעניין אותך...

אושרה תוכנית קבוצת ביג לבניית 5 מגדלי תעסוקה במקום מפעל קניאל בפ"ת

[ad_1] הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז, בראשות שירה ברנד, החליטה להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *