מספר עסקאות הנדל"ן זינק באוגוסט ב-23% בגלל "אי הוודאות הגבוהה בשוק"

[ad_1]

טירוף הקורונה ורכבת ההרים של פתיחת המשק לצד הסגרים ההגבלות והאיסורים השפיעו בצורה חדה וגרמו לתנודתיות שיא ברכישת דירות, כך עולה מסקירת הכלכלנית הראשית באוצר לחודש אוגוסט. מהסקירה עולה, כי בחודש זה נרשמה עלייה חדה של 23% ברכישת הדירות בהשוואה לאוגוסט אשתקד, ועלייה של 8% בהשוואה לחודש יולי.

 

 

קראו עוד בכלכליסט:

 

 

לפי האוצר התנודתיות התרחשה בארבעת החודשים האחרונים (מאי-אוגוסט) שבהם מספר העסקאות עלה וירד לסירוגין, בשיעורים משמעותיים (כל חודש לעומת המקביל לו אשתקד). "תופעה כזו הינה חריגה בשוק הנדל"ן המקומי (לא נצפתה דומה לה לפחות בעשרים השנים האחרונות) ויש בה כדי לרמז על אי הוודאות הגבוהה בשוק", לשון הסקירה.

 


אילוסטרציה צילום: דוד הכהן

 

בסך הכל בוצעו בחודש אוגוסט 10.5 אלף עסקאות מתוכן 9,000 דירות נרכשו בשוק החופשי (בניכוי מחיר למשתכן), נתון המשקף זינוק של 27% במספר העסקאות בשוק החופשי בהשוואה לאוגוסט 2019 ועלייה של 13% בהשוואה לחודש הקודם. בהשוואה רב שנתית של מספר העסקאות בחודשי אוגוסט בעשרים השנים האחרונות, נמצא כי חודש אוגוסט האחרון הינו מהגבוהים ביותר, הן בסך העסקאות (שני רק לאוגוסט 2009) והן אלו שבוצעו בשוק החופשי בלבד.

 

בניתוח הגידול במספר העסקאות בחודש אוגוסט לפי פלחי השוק השונים ניתן לראות, כי רוכשי דירה ראשונה בשוק החופשי היו אלה שלהם הייתה ההשפעה הגדולה ביותר על היקף הרכישות והן הצביעו על שינוק חד של 74% בהשוואה לחודש אוגוסט אשתקד. השפעתם של המשקיעים ומשפרי הדיור לגידול בעסקאות היתה דומה וכל אחד מהפלחים רכש כ-600 דירות מעל לאלה שנרכשו באוגוסט 2019.

 

 

משקל המשקיעים מצוין כמכריע יותר בהשוואה לחודש הקודם (יולי) מאחר ובחודש אוגוסט נרשם גידול של 765 דירות, בעוד משפרי הדיור הגדילו רכישותיהם ב-62 דירות בלבד. בהקשר זה מציינים באוצר, כי הסיבה לכך הייתה הורדת מס הרכישה על דירה שנייה ומעלה בסוף חודש יולי, במיוחד כשברקע היה ידוע שהמס עומד לרדת ולכן משקיעים רבים העדיפו להמתין עם הרכישה.

 

עלייה של 22% ברישת דירות יד שנייה

 

העליות בהיקף רכישת הדירות באו לידי ביטוי הן בעסקאות של דירות חדשות והן ביד שנייה. היקף העסקאות בדירות מיד שנייה בחודש אוגוסט עמד על 6,500, עלייה של 22% בהשוואה לאוגוסט אשתקד ועלייה של 7% בהשוואה לחודש הקודם. בין המקומות שבהם נרשם גידול משמעותי בהיקף הרכישות ניתן לציין את אזור חדרה (גידול של 50%) , אזור רחובות (גידול של 36% – ריכז רבע מסך הגידול בעסקאות יד שנייה), כאשר שיעורי גידול מתונים נרשמו באזורי ת"א והמרכז (שיעורי גידול של 8%-9%).


 


בדירות מיד ראשונה, נמכרו בחודש זה 4,000 דירות מתוכן 1,500 דירות במחיר למשתכן. בהשוואה לאוגוסט 2019 מדובר בעלייה של 25% מסך הדירות החדשות שנמכרו, כאשר המכירות בשוק החופשי עלו בשיעור חד עוד יותר, של 45%. במצטבר, בשמונת החודשים הראשונים של השנה נמכרו 23.4 אלף דירות חדשות (כולל מחיר למשתכן), ירידה של 7% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

 

כאמור פעילות המשקיעים התאפיינה גם היא בתנודיות רבה. בחודש אוגוסט נרכשו כ-1,600 דירות על ידי משקיעים – גידול של 55% בהשוואה לאוגוסט אשתקד וגידול חריג של 87% בהשוואה לחודש הקודם. יחד עם זאת גידול נרשם גם בהיקף עסקאות המשקיעים שבחרו בעיתוי זה לממש. בחודש אוגוסט נמכרו 1,800 דירות, עלייה של 18% בהשוואה לאוגוסט 2019,

[ad_2]
קישור לכתבת המקור

אולי יעניין אותך...

אושרה תוכנית קבוצת ביג לבניית 5 מגדלי תעסוקה במקום מפעל קניאל בפ"ת

[ad_1] הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז, בראשות שירה ברנד, החליטה להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *