ליצמן מציג: הנחה על רכישת דירה

[ad_1]

יבוטלו ההנחות על רכישת דירה בשכונות בהן מחיר דירת 4 חדרים עומד על 2.4 מיליון שקל ומעלה; כך עולה מקובץ החלטות של מועצת מקרקעי ישראל שיעלה לדיון במועצה ביום שלישי הבא. המסמך אותו מתבקשת לאשר המועצה מפרט את הכללים של תוכנית הדיור החדשה של שר הבינוי יעקב ליצמן, תוכנית אשר תחליף את מחיר למשתכן של כחלון, ותהיה בתוקף עד שנת 2023.

 

קראו עוד בכלכליסט:

 


על פי המסמך, באזורים בהם מחיר הדירות עולה על 22 אלף שקל למ"ר לא יהיו הנחות. גודל דירת 4 חדרים טיפוסית במחיר למשתכן הוא 110 מ"ר; דירת 3 חדרים טיפוסית משתרעת על פני 90 מ"ר, ומכאן שבשכונות בהן דירות 3 חדרים עולות 1.98 מיליון שקל ומעלה לא יהיו הנחות.

 

עקרונות התוכנית של ליצמן נחשפו בעבר בכלכליסט,
ובין היתר גם העובדה כי באזורים שבהן מחיר הדירות גבוהים לא יהיו מכרזים מסובסדים, אך זו הפעם הראשונה בה נחשף הרף שמעליו יבוטלו ההנחות.


השר יעקב ליצמן

 

באזורי היוקרה בלב גוש דן, בהם המחיר למ"ר הוא מעל 22 אלף שקל, המדינה תחזור לשיטת המכרזים הוותיקה שבה זוכה בקרקע חברת הבנייה שמציעה את המחיר הגבוה ביותר. הזוכה רשאית למכור דירות במחירי שוק ללא מגבלה.

 

בשאר אזורי הארץ יתקיימו מכרזים מסובסדים באחת מ-3 שיטות. ראשית, על פי המסמך שיטת מחיר למשתכן לא מבוטלת ונשמרת לרשות מקרקעי ישראל האפשרות לשווק בשיטה זו. במחיר למשתכן המדינה קובעת מראש את מחיר הקרקע, מחיר המגלם הנחה, וחברות הביניה מתחרות על המחיר למ"ר בנוי, כאשר ההצעה הזולה ביותר היא הזוכה.

 

שנית, יהיו מכרזים בהם המדינה תקבע את המחיר הסופי של הדירות, מחיר שיגלם הנחה לעומת מחיר השוק, וחברות הבנייה יתחרו על מחיר הקרקע. ההצעה הגובה ביותר תזכה.

 

שלישית, אשרות המיועדת לפריפריה הרחוקה ובה המדינה תקבע מראש את מחיר הקרקע ומחיר הדירות, חברות הבנייה יתחרו בניהן על תשלומי פיתוח הקרקע. החברה שתציע את התשלום הגובה ביותר עבור הפיתוח תזכה במכרז.

 

השיטה הזו נועדה לצמצם את הוצאות המדינה בסבסוד פיתוח מגרשים. כיום המדינה מסבסדת פיתוח בכל עיר בפריפריה על פי מפתח של 40 אלף שקל ליחידת דיור באופן עיוור, בלי להבחין בין שכונות בהן מחירי הדירות נמוכים והסבסוד מוצדק לבין שכונות שבהן אין צורך בסבסוד עמוק של הפיתוח. שיטת המכרז החדשה נועדה לנטרל את הבעיה בתקווה שהיא תאפשר למדינה לחסוך הוצאות פיתוח לפחות בחלק מהערים.

 

מועצת מקרקעי ישראל שבראשה יושב ליצמן מוסמכת להחליט באשר למדניות המקרקעין של מדינת ישראל, אך היא לא יכולה לקבל החלטות שדרושים להן מקורות כספיים מתוך תקציב המדינה. לכן החלק בתוכניתו של ליצמן שכולל סובסדיות ומענקים לא יאושר בשלב זה. התוכנית המקורית כללה מענקים של עשרות אלפי שקלים לרכישת דירות יד 2 בפריפריה, מענקים שכרגע מוקפאים. בנוסף אין בשלב זה מקור תקציבי למימון מענקים שהמדינה העניקה במסגרת מחיר למשתכן, בסך 60-40 אלף שקל לרוכשי דירות בפריפריה, וכן 40 אלף שקל נוספים לכל דירה שניתנים כסבסוד לקבלנים עבור פיתוח. ללא תקציב זה רשות מקרקעי ישראל לא תוכל לסגור כ-15 מכרזים בהם מעל ל-5,000 דירות בפריפריה, משום שהם כוללים את הסובסידיות האלה.

 


על פי המסמך שיעלה לדיון במועצת מקרקעי ישראל, משרד הבינוי יוכל לאשר לחברות הבנייה שזכו במכרזים למכירת דירות במחיר מופחת למכור את הדירות גם למשפרי דיור ולא רק לחסרי דיור, זאת אם נותרו דירות שלא נמכרו לזוכים בהגרלות.

 

בנוסף, משרד הבינוי יכול לאשר לחברה הזוכה למכור עד 7% מהדירות למדינת לטובת דיור ציבורי, במחיר שאינו גבוה ממחיר הזכייה שלהן במכרז.

[ad_2]
קישור לכתבת המקור

אולי יעניין אותך...

אושרה תוכנית קבוצת ביג לבניית 5 מגדלי תעסוקה במקום מפעל קניאל בפ"ת

[ad_1] הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז, בראשות שירה ברנד, החליטה להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *