המדריך לנדלן

כל מה שצריך לדעת על נדל"ן – המדריך המקיף

כל אחד מאיתנו בשלב כזה או אחר של החיים יצטרך להתמודד  עם המושג נדל"ן, אך האם אתם באמת יודעים מה הוא אומר? ראשית חשוב שתבינו מהיכן מגיעה המילה נדל"ן כי המקור שלה הוא בכלל בשפה הארמית, הפירוש שלו הוא נכסים קבועים (נכסי דלא ניידי).

אז כמו שאתם בטח מבינים מדובר על נכסים שאותם אתם לא יכולים להזיז ממקום למקום, וכל נכס מקרקעין שלא ניתן להזיז אותו – נכנס אוטומטית לקטגוריה של נדל"ן. במדריך הבא אנו עומדים לסקור לפניכם את כל המידע החיוני לכם על הנדל"ן בישראל, כך שלפני שתיכנסו לתחום הגדול הזה – תוכלו לדעת שאתם עושים צעד שהוא נכון עבורכם, כזה שתוכלו לקצור ממנו פירות.

הנדל"ן במדינת ישראל

בין אם תרצו בכך או שלא, עולם הנדל"ן איננו זר לאף אחד מאיתנו – מושגים שונים מעולם הנדל"ן נמצאים בשיח היומיומי שלנו על בסיס קבוע. בשנים האחרונות דווקא יוקר המחייה הוא זה שגורם לכך שכמעט בכל יום נדבר על הנדל"ן, ונספר עד כמה קשה לרכוש דירה או כל סוג אחר של נכס במדינה שלנו. 

עוד סיבה לכך שכל אחד מאיתנו מכיר את עולם הנדל"ן בצורה יחסית טובה היא הרצון שלנו הישראלים לרכוש דירות ולהתגורר בהן. במדינות אחרות בעולם מדובר על הרגל משונה, שכן שם מרבית התושבים מעדיפים להשכיר דירות ולא לרכוש אותן. 

עדיין זוגות צעירים וגם אנשים מבוגרים אינם מצליחים להשיג את המטרה הנכספת של רכישת דירה. אך עדיין זוהי המטרה של כל זוג צעיר שמתחיל לבסס את חייו בצורה משותפת. לא מעט זוגות צעירים עושים המון ויתורים על מנת שהם כן יוכלו להגיע למצב שבו הם רוכשים דירה ומצליחים להשיג לעצמם את הנכס שהולך ללוות אותם בשנים הקרובות.

כיצד תכנית מחיר למשתכן השפיעה על שוק הנדל"ן?

עוד סיבה לכך שהנדל"ן איננו זר לאף אחד מאיתנו היא השקתה של תוכנית מחיר למשתכן, אחת מהתוכניות הגדולות ביותר מאז קום המדינה. מטרת התוכנית הייתה לגרום לכך שיותר אנשים בישראל יוכלו להרשות לעצמם לרכוש דירה, דבר שעד לנקודה ההיא היה נראה כמו חלום רחוק.

יש כאלה שחשבו כי המטרה של התוכנית היא להביא לירידה משמעותית במחירי הדירות, אך בפועל התוכנית נועדה על מנת לייצב את שוק הנדל"ן – ולמנוע עליית מחירים נוספת. ברגע שיהיה ניתן לעצור את העלייה של המחירים בשוק הנדל"ן הישראלי, יהיה ניתן להתחיל לראות כיצד הופכים את העלויות של הדירות לקצת יותר ראליות עבור זוגות צעירים ועבור אנשים פשוטים יחסית.

כיום בראייה לאחור ניתן להגיד כי מחיר למשתכן לא בדיוק ענה על כל הציפיות, אך התוכנית כן הביאה למצב שבו העלייה בשוק הנדל"ן הפכה להיות מתונה הרבה יותר. לא מעט מתנגדים טוענים כי התוכנית שהוצגה עם לא מעט רעש גדול התבררה ככישלון צורם, אך יש גם כאלה שאומרים בדיוק את ההפך.

באופן כללי התוכנית עדיים נמצאת כאן, והיא עדיין יכולה להשפיע על שוק הנדל"ן בישראל. כיצד תכנית מחיר למשתכן תשפיע על שוק הנדל"ן בשנה הקרובה? את התשובה לשאלה הזאת נוכל לבחון רק על פי מבחן התוצאה. סבלנות היא ללא ספק אחד מהאלמנטים המשמעותיים ביותר כאשר בוחנים תוכניות כל כך גדולות ומשמעותיות.

סוגי הנדל"ן בישראל – אילו סוגים קיימים?

ברוב המקרים כאשר אנשים חושבים על שוק הנדל"ן, ישר הם חושבים על שוק הנדל"ן הפרטי. כמובן שמדובר על אחד מסוגי הנדל"ן המועדפים ביותר על משקיעים בישראל. כך שאי אפשר להישאר אדיש לסוג הנדל"ן הזה, אך כמובן שיש עוד מספר סוגי נדל"ן שאותם אתם ככל הנראה קצת פחות מכירים.

  • הנדל"ן המסחרי – הוא אחד מסוגי הנדל"ן הגדולים והמבוקשים ביותר בישראל. מדובר על משרדים ועל נכסים שמיועדים אך ורק למסחר ולא למגורים. היתרון המשמעותי ביותר של הסוג הזה הוא שמדובר על נדל"ן עם ביקוש אדיר ועם יציבות גבוהה, כל מי ששוכר נכס מסחרי יעדיף לשכור אותו לטווח הרחוק.
  • הנדל"ן התעשייתי – בשונה מנדל"ן מסחרי שנועד לחנויות ולמקומות קטנים יותר, נדל"ן תעשייתי מדבר בעיקר על נדל"ן שמיועד למפעלים ולמוסדות גדולים במיוחד. אומנם במקרה הזה הביקוש הוא מעט פחות גבוה, אך גם כאן המשקיעים יוכלו ליהנות מיציבות ומשוכרים רציניים שישכירו את הנכס לאורך זמן. זה חשוב מאוד לכל משקיע שמחפש יציבות שתוביל אותו לאורך הדרך.

רכישת דירת מגורים – יתרונות וחסרונות

כמו שכבר סיפרנו לכם, קניית דירה למגורים היא אחת מהמטרות הגדולות ביותר של כל זוג צעיר בישראל. הרצון ליציבות הוא זה שמניע את הזוגות הצעירים לבדוק את האפשרות הזאת בכל פעם שהיא עולה על כף המאזניים. אם בעבר רכישת דירה הייתה דבר אפשרי, כיום מדובר על משימה קשה מאוד – שמרבית הזוגות הצעירים אינם יכולים להרשות לעצמם. 

היתרון המשמעותי ביותר של רכישת דירת מגורים היא הרצון להחזיק בנכס ביד. בשונה משכירות שבה הנכס לא נמצא ברשותכם, כאשר אתם רוכשים נכס הוא נמצא בבעלותכם ותוכלו לקצור את הפירות לאחר שתשביחו אותו. הרצון הוא לשלם משכנתא על נכס שלכם ולא לשלם שכירות חודשית על נכס שאתם רק נמצאים בו לזמן מוגבל.

החיסרון הבולט ביותר הוא המצב שבו רכישת דירה למגורים תגזול זמן יקר ותצריך מכם להתאמץ מאוד על מנת להשיג את המטרה. ברוב המקרים הזוגות יצטרכו לוותר על לא מעט חלומות אחרים שלהם, בכדי שבסוף הם כן יוכלו להגשים את החלום – ולמען האמת זה לא תמיד יהיה שווה את המאמץ וההשקעה המרובה.

השקעות נדל"ן בחו"ל – האם זוהי הבחירה הנכונה?

נציין תחילה כי כל אחד צריך להחליט את ההחלטות שלו על פי המצב האישי שלו, ולכן אתם לא צריכים להסתכל כיצד אחרים מתנהלים בעולם הנדל"ן. רכישת נדל"ן בחו"ל ברוב המקרים יכולה להיות רלוונטית למקרה של השקעה, כל זאת בתנאי שאתם לא עומדים לבצע בקרוב רילוקיישן. אז מה הופך את האפשרות הזאת להיות האפשרות הרלוונטית עבור לא מעט זוגות צעירים?

הסיבה המרכזית לכך שזוגות צעירים מעדיפים לחפש השקעות נדל"ן בחו"ל היא שמדובר על הוצאה כספית נמוכה בהשוואה להוצאה הכספית בארץ. כך תוכלו להחזיק בנכס משלכם שיכניס לכם כסף לבית, באמצעות הכסף שאתם מקבלים תוכלו להשכיר דירה למגורים כאן בישראל.

אך כמובן שיש גם חסרונות כאשר מדברים על השקעות נדל"ן בחו"ל. החיסרון הבולט ביותר הוא שאתם עומדים לבצע עסקה במדינה שאתם לא בהכרח מכירים, דבר שעלול להיות הרבה יותר מסובך ממה שנדמה לכם. אתם תוכלו להגיע למצב שבו העסקה המשתלמת הופכת להיות מסובכת וקשה הרבה יותר ממה שהיה נדמה לכם בהתחלה.

רכישת נדל"ן להשקעה – יתרונות וחסרונות

לא מעט משקיעים חושבים לעצמם – האם רכישת נדל"ן היא הצעד הנכון עבורם? הרי כיום יש לא מעט אפיקי השקעה שבהם ניתן לבחור, ולכן כל משקיע רוצה לעשות את הבחירה הנכונה. כמובן שזה מאוד תלוי במשקיע שעומד לבצע את ההשקעה, אך לרוב המשקיעים מעדיפים להשקיע בנדל"ן מאשר בהשקעות אחרות שעומדות על הפרק.

היתרון הבולט ביותר של נדל"ן להשקעה זוהי תחושת היציבות של המשקיע, שכן הוא יודע בדיוק מה הוא רוכש ובאילו תנאים. לא משנה אם מדובר על נדל"ן להשקעה בארץ או בחו"ל, המחירים של הנדל"ן נשארים יציבים ולרוב אפילו יהיו במגמת עלייה – כך שהמשקיע לא לוקח כאן סיכון שעלול לעלות לו ביוקר.

החיסרון של נדל"ן להשקעה הוא שרכישת נכס ברוב המקרים תגרום למשקיע להוציא המון כסף על ההתחלה. לא כל משקיע בנוי למצב שבו יהיה לו כמה מאות אלפי שקלים זמינים על מנת לרכוש נכס, וגם אם כן לא בטוח שהוא יעשה את ההשקעה הזאת בחפץ לב.

שאלות ותשובות על שוק הנדל"ן בישראל

שאלה: כמה דירות בסך הכל יש במדינת ישראל?

תשובה: כמובן שמספר הדירות נמצא במגמת שינוי קבועה, כל זאת בהתאם לקצב הבנייה בישראל – שבהשוואה למדינות אחרות בעולם הוא יחסית גבוה. מהסיבה הזאת כל נתון שנספק לכם כאן אמורה להיות עליו כוכבית גדולה. באופן כללי במדינת ישראל נכון להיום ישנן קרוב ל-3 מיליון דירות שמיועדות למגורים.

שאלה: מהו קצב בניית הדירות בישראל מידיי שנה?

תשובה: כמו שכבר אמרנו קצב הבנייה בישראל בהשוואה לשאר המדינות בעולם הוא יחסית גבוה. חשוב לזכור כי ישראל היא לא מדינה גדולה כל כך, כך שכאשר אתם מבצעים את ההשוואה חשוב לקחת את הנושא הזה בחשבון. מידיי שנה נבנות בישראל כ-50 אלף דירות חדשות, בין אם מדובר על פרויקטים חדשים או על פרויקט תמא או פינוי בינוי.

שאלה: כמה דירות בממוצע נמכרות מידיי שנה?

תשובה: כל שינוי קטן עלול להוביל לשינוי בקצב מכירת הדירות בישראל. לכן גם כאן הנתון שתקבלו איננו יהיה מדויק, וחשוב מאוד בכל שנה לשים לב לשינויים הקטנים שיכולים לעשות את כל ההבדל. בממוצע בעשור האחרון בכל שנה נמכרות יותר מ-20 אלף דירות.

שאלה: כמה דירות ריקות יש בישראל?

תשובה: דירות ריקות המוגדרות כן בתור "דירות רפאים", שהן חלק מהתוכנית של הממשלה להוריד את מחירי הדיור בישראל. נכון להיום ישנם קצת יותר מ-150 אלף דירות רפאים בערים שונות בישראל.

  • לשיחה עם נציג אודות  כל מה שצריך לדעת על נדל"ן - המדריך המקיף

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

אולי יעניין אותך...

לחשב מס שבח ומס רכישה

איך לחשב מס שבח ומס רכישה? המדריך המקיף

לחשב מס שבח ומס רכישה אלה בין המכשולים הגדולים ביותר שעומדים בפני אנשי נדל"ן בישראל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *