יסתיר את השמש? נדחתה עתירת תושבי הוילות נגד הקמת מגדל אישפוז באיכילוב

[ad_1]

ניצחון לבית חולים איכילוב: בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה שתי עתירות מנהליות שהגישו תושבים המתגוררים סמוך לבית החולים, שהתנגדו להקמת מגדל אשפוז בן 25 קומות ובית ספר לאחיות, שלטענתם צפויים לפגוע באיכות חייהם ובערך בתיהם.

 

 

קראו עוד בכלכליסט:

 

את העתירות הגישו תושבי "שיכון הקצינים" שבתיהם הפרטיים גובלים ברחוב הנרייטה סולד, ועל ידי תושבי רחוב בארי המתגוררים צפונית לבית החולים. העתירות הוגשו נגד הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה שהחליטה לאשר את תוכנית הבנייה והפיתוח של המתחם הצפון מזרחי של בית החולים איכילוב, וכן נגד בית החולים, משרד הבריאות, והוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב. התוכנית שאושרה כוללת הריסת בית הספר לאחיות ובניין הפסיכוגריאטריה אשר בנויים כיום בשטח, והקמת מגדל אשפוז בן 25 קומות, מכונים, מרפאות ובית ספר לאחיות, במקומם. בסך הכל כולל הבנייה המתוכננת 60 אלף מ"ר. המגדל המתוכנן גובל ממזרח ברחוב הנריטה סולד ומצפון בבנייני רחוב בארי.

 


בית החולים איכילוב בתל אביב צילום: אוראל כהן

 

בעתירות טענו התושבים כי הבנייה תפגע באיכות חייהם בשל הטלת צל מהמגדל והפחתת האור ממנו הם נהנים, ותביא לירידת ערך דירותיהם. עוד הם טענו כי הוועדה המחוזית לא בחנה חלופות בנייה פחות פוגעניות בהשפעתן על חיי העותרים.

 

השופטת צילה צפת דחתה את העתירות, לאחר שקבעה כי נמצא איזון ראוי בין רווחת תושבי הסביבה לבין הצורך החיוני והממשלתי בהרחבת בית החולים, אשר משרת את כלל הציבור. צפת ציינה כי ישנם פערים משמעותיים בפגיעה, בין העותרים השונים בהתאם למיקום בתיהם, ובניגוד לנטען נבחנה חלופת בינוי, במסגרתה הסכים בית החולים לשנות את זווית בינוי מגדל האישפוז, באופן כזה שיהייה מרוחק יותר מבתי התושבים, וזאת למרות שחלופה זו מייצרת מסדרונות ארוכים, שמקשים יותר על נגישות הצוות הרפואי אל המאושפזים. חלופה זו, ציינה צפת, לא היתה מקובלת על חלק מהעותרים. "לטעמי ועל פי התרשמותי, התוכנית המשופרת מהווה חלופה פוגענית פחות, אולם מטעמיהם לא התקבלה הסכמת כל העותרים" ציינה צפת. "מדובר בשיפור משמעותי מבחינת המרחק לבנייני בארי 46,48,50, "בנייני הקו הראשון" ושהשפעתו אינה רק חזותית, אלא פותחת את שדה הראיה לכיוון מערב, ועשויה להיטיב גם במובן שעות חשיפה לשמש, חותם צל, וזרימת אוויר".

 

עוד ציינה צפת, כי למרות ההבנה לפגיעה בתושבים שעד כה נהנו מנוף פתוח בלב ליבה של תל אביב, "כידוע, אין לאדם זכות קנויה שלא יתכננו ולא יקדמו בינוי עירוני בסביבתו, בפרט שהוא מתגורר בלב המרקם העירוני המשמעותי ביותר בארץ". יחד עם זאת, הדגישה צפת כי בפני התושבים עומדת האפשרות להגיש תביעת פיצויים בגין ירידת ערך בתיהם, ככל ויוכח שיש כזאת, וזאת עד 3 שנים מיום אישור התוכנית.

 

את בית החולים איכילוב ייצג עו"ד עפר טויסטר, ואת המתנגדים ייצגו עוה"ד ענת בירן ומור אגיב.

 

לא מדובר בפעם הראשונה שתושבי "שיכון הקצינים" מתנגדים לבנייה סמוכה לבתיהם הפרטיים. התושבים, הגישו התנגדויות ועתירות כנגד תוכנית פינוי בינוי גדולה המתוכננת ברחוב דפנה, במסגרתה ייהרסו בתי רכבת קיימים ויוקמו במקומם מגדלי מגורים רבי קומות. גם במקרה זה טענו התושבים כי הבנייה תפגע באיכות חייהם, אך גם עתירות אלה נדחו והיתרי בנייה ראשונים לפרויקט צפויים להתקבל בקרוב.

[ad_2]
קישור לכתבת המקור

אולי יעניין אותך...

אושרה תוכנית קבוצת ביג לבניית 5 מגדלי תעסוקה במקום מפעל קניאל בפ"ת

[ad_1] הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז, בראשות שירה ברנד, החליטה להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *