התרחק פינוי מחנה 80, חשש לביטול השכונה החדשה

[ad_1]
הוועדה המחוזית חיפה שוקלת לבטל את התוכנית לבניית שכונה חדשה של 1,140 דירות בשטח מחנה 80, כך נודע לכלכליסט. התוכנית אושרה במאי 2015 על ידי הוועדה לדיור לאומי (הוד"ל), שהוקמה ב־2011 במטרה להאיץ את הליכי התכנון ובינתיים פורקה. על פי החוק שמתוקפו פעלה הוד"ל, בתוך שנתיים וחצי מיום שהוועדה מאשרת תוכנית בנייה יש להתחיל את העבודות להוצאתה לפועל. החוק מקנה סמכות לוועדה המחוזית לבטל את התוכנית אם הבנייה לא החלה בפרק הזמן הנקוב בחוק.

 


במקרה של מחנה 80, הבנייה תלויה בפינוי המחנה, אלא שהפינוי כנראה לא צפוי להתרחש בקרוב. בכיר באחד הגופים בממשלה שעוסקים בעניין אמר לכלכליסט כי המחנה לא פונה עדיין משום ש"אין הסכם (בין משרד הביטחון, משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל — א"ג) על פינויו. למיטב הבנתי, עלויות הפינוי שמשרד הביטחון דרש היו מאוד גבוהות ולא הצדיקו כלכלית את הפינוי".

 

 


מחנה 80 צילום: ערן יופי כהן

 

במענה לפניית כלכליסט במשרד הביטחון מאשרים כי פינוי המחנה אינו על הפרק כרגע. "מחנה 80 לא נכלל בהסכמים לפינוי והעתקת מחנות צה"ל, שנחתמו עד היום בין משרד הביטחון למשרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל. כאשר תהיה תוכנית קונקרטית לפינוי ושיווק המחנה, מערכת הביטחון תערוך אומדן של עלויות ההגירה". מכיוון שמועד הפינוי עוד רחוק וכלל לא בטוח שהוא ייצא לפועל, נשאלת השאלה האם נכון להשאיר את התוכנית בתוקף או לבטלה ולהכין תוכנית חדשה בבוא העת תוך התאמתה לצרכים התכנוניים שיהיו אז. דווקא הדיון בביטולה של התוכנית עשוי להניע מחדש את התוכנית. שכן האיום בביטול התוכנית עשוי להאיץ את מאמצי האוצר, רמ"י ומשרד הביטחון להגיע להסכמות חשובות, במיוחד בתקופה שבה נרשמת צניחה חדה בהיקף הקרקעות לבנייה שרמ"י משווקת.

 

 


אמיר אשל, מנכ"ל משרד הביטחון צילום: אריק חרמוני, משרד הביטחון

 

איתמר בן דוד, יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה, אומר על כך לכלכליסט כי "זו באמת דילמה, אפשר להגיד 'כבר הושקע כסף, אז נחכה'. אבל אני לא פוסל את האפשרות לבטל את התוכנית. ההליכים המזורזים דילגו על הליכי ערער. הרעיון היה לוותר על ההליך הזה כדי שהתוכנית תצא במהירות לשוק. אם ממילא התוכנית לא מתקדמת, אשקול להחזירה להתחלה אולי יש בעלי עניין שבעבר הרימו ידיים מראש וכעת ירצו להביע עמדה. שנית, תוכניות בנייה שיושבות על מדפים הופכות ללא רלבנטיות. צפיפות הבנייה של לפני שש שנים היא לא הצפיפות שיש היום, אולי בתוכנית חדשה אפשר להניב יותר. זו אחריות ומנהיגות שאני רואה כיו"ר מוסד תכנון".

 

 


איתמר בן דוד, יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה, צילום: תומי הרפז

תוכנית הבנייה במחנה 80 היא חלק מתוכנית ההתרחבות של פרדס חנה כרכור, ונחשבת עתודת הקרקע האחרונה של המועצה שמצפון למחנה. אריה רפפורט, מהנדס המועצה, אומר כי גניזת התוכנית תפגע קשות בשכונה חדשה אחרת שבה 750 דירות שנבנית כיום ממזרח למחנה 80. ראשית, מכיוון שחלק מכבישי הגישה לשכונה החדשה תוכננו לעבור במחנה 80. שנית, משום שכ־80 מיליון שקל הכנסות משיווק הקרקע במחנה 80 יועדו על ידי רמ"י למימון בנייה של מחלף לפרדס חנה כרכור מכביש 65. אלא שלדבריו, "אין לנו שום נתון ומידע על התוכניות לגבי מחנה 80, משרד הביטחון זה כמו מדינה זרה, אין לי מושג מה התוכניות שלו. הוא לא מדבר איתנו, זה לא מעניין אותו".

 


תוכנית הבנייה במחנה 80 עלתה לרדאר של הוועדה המחוזית חיפה בעקבות דיון מקיף שהיא ערכה לבחינת סטטוס של 11 תוכניות השייכות למחוז ואושרו בוד"ל. הדיון התקיים בעקבות הליכים משפטיים שמושב כפר ביאליק מנהל בניסיון לבטל תוכנית וד"ל אחרת להרחבת שכונת גבעת הרקפות בקריית ביאליק, על קרקע שמשמשת כיום את המושב לחקלאות. הוועדה המחוזית ענתה לבית המשפט כי תקיים דיון בהתאם לדרישת כפר ביאליק. ב־12 באוקטובר כונסה הוועדה ובה הוצג סטטוס של כל תוכניות הוד"ל במחוז, בהן זו של מחנה 80. המחוזית חיפה החליטה לא לבטל את תוכניות קריית ביאליק מתוך הבנה כי הן מתקדמות לקראת ביצוע, וקודמו הליכים קנייניים הקשורים לקרקעות.

 

באשר לתוכנית מחנה 80, מכיוון שלא הובהר בדיון מדוע השטח עדיין לא פונה על ידי צה"ל, הוחלט לקיים דיון נוסף עם הגופים המעורבים במטרה לבחון אם לאשר המשך תוקף לתוכנית.

[ad_2]
קישור לכתבת המקור

אולי יעניין אותך...

אושרה תוכנית קבוצת ביג לבניית 5 מגדלי תעסוקה במקום מפעל קניאל בפ"ת

[ad_1] הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז, בראשות שירה ברנד, החליטה להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *