הצל את פסיפס כלא מגידו, שקול את הפינוי מחדש

[ad_1]

בכנסייה הקתולית והיוונית חוששים להפקרת הפסיפס העתיק שהתגלה בכלא מגידו ופנו בעניין לראש הממשלה בנימין נתניהו. לפני כחודש נחשף בכלכליסט
כי משרד האוצר החליט להקפיא את תוכנית פינוי כלא מגידו, והקמת אשכול כליאה חדש בסמוך לו. זאת אף שהתוכנית להקמת האשכול כבר אושרה והושקעו בה מיליוני שקלים. עם גניזת העתקת כלא מגידו, נגנזה גם התוכנית לשימור פסיפס נוצרי עתיק שהתגלה בתחומי הכלא בשנת 2005, והפיכתו למוקד של אתר תיירות שיוקם שם.

 

קראו עוד בכלכליסט:

 


חשיפת הפסיפס בכלא מגידו. יכול למשוך מיליוני תיירים צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

 

כעת נודע כי בכנסייות בישראל חוששים להפקרת הפסיפס והזנחתו. לאחרונה פנה ראש הפטריארכיה הלטינית קתולית בישראל, הארכיבישוף פייר בטיסטה פיצאבלה, במכתב לראש הממשלה וקרא לו לפעול לפינוי מהיר של כלא מגידו כדי להציל את הפסיפס ולהפוך אותו לאתר מקודש לנוצרים.

 

"הפסיפס הייחודי של בית התפילה הנוצרי מהמאה השלישית לספירה שהתגלה בתחום כלא מגידו בנובמבר 2005 הוא בעל חשיבות רבה מאוד לנצרות", כתב פיצאבלה. "הסמיכות של הפסיפס לתל מגידו ולאזור שבו על פי האמונה הנוצרית יתרחש קרב ארמגדון מעצימה מאוד את ערכו של האתר".

 

במכתב ששלח הארכיבישוף ד”ר יוסף מתא, ראש העדה היוונית קתולית בגליל לראש הממשלה כתב: “אני פונה לכבודו להתחשב ביוזמת המועצה האזורית מגידו ולקדם אותה, להתחיל בבניית הכלא החדש ולהעביר כל מה שקשור לפסיפס”.

 

בדצמבר 2007 החליטה ועדת השרים לנגב והגליל לקדם הקמת אתר תיירות שבמרכזו הפסיפס הנדיר. בפברואר 2018 החליטה הממשלה על פינוי הכלא לשם הקמת אתר תיירות במתחם. “לאחרונה הובא לידיעתי כי בכוונת משרד האוצר לדחות את ביצוע הפרויקט לזמן בלתי ידוע", כתב הארכיבישוף פיצאבלה. "בהתחשב בחשיבות העצומה של האתר עבור הכנסייה הקתולית, אני פונה אליך בדחיפות רבה לשקול הצעה לפנות את כלא מגידו הקיים לטובת האתר ההיסטורי החשוב והמקודש למיליארדי מאמינים נוצרים בכל העולם".

 

הפסיפס העתיק התגלה בשנת 2005 במסגרת עבודות להרחבת הכלא. בחודש שעבר חשף "כלכליסט" כי 15 שנה לאחר גילוי הפסיפס, ולאחר שוועדות התכנון אישרו ב־2014 את העתקת הכלא לאשכול כליאה ושיקום חדש שיוקם בקיבוץ מגידו, משרד האוצר ביטל את התוכנית לטובת חלופה זולה ומהירה יותר, והכלא יישאר במקומו. ביוני 2018, אף נערך טקס הנחת אבן הפינה להקמת האשכול החדש על אדמות קיבוץ מגידו. אלא שבדיוק שנתיים מאז האירוע החגיגי, ולאחר מיליוני שקלים שהשקיעה המדינה בתכנון — התוכנית נגנזה.

 

במשרד האוצר טענו כי הם בוחנים חלופות זולות יותר להעתקת כלא מגידו על רקע הוראת בג"ץ למצוא פתרון מהיר להגדלת שטחי המחיה לאסירים, כך שבמקום הקמת אשכול כליאה חדש, יורחבו אגפים בשלושה בתי סוהר קיימים. מבחינת המדינה מדובר בפתרון זול יותר ומהיר יותר כמענה להוראת בג"ץ.

 

בתגובה אמר ראש המועצה האזורית מגידו איציק חולבסקי. "זה נכס שיש לו פוטנציאל אדיר למינוף כלכלי ותיירותי. אני קורא לממשלת ישראל לקדם את הפרויקט במסגרת ההחלטות הקרובות על תקציב המדינה וחוק ההסדרים".

  

[ad_2]
קישור לכתבת המקור

אולי יעניין אותך...

אושרה תוכנית קבוצת ביג לבניית 5 מגדלי תעסוקה במקום מפעל קניאל בפ"ת

[ad_1] הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז, בראשות שירה ברנד, החליטה להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *