המדריך לרכישת דירה בצורה מוצלחת

המדריך לרכישת דירה בצורה מוצלחת

כל מי שעומד לרכוש דירה מבין כי מדובר על אחד מהצעדים המשמעותיים ביותר שהוא הולך לעשות בחייו. לא משנה אם מדובר על רכישת דירה לטווח קצר או לטווח ארוך, החשיבות של התהליך היא כמעט זהה. במהלך התהליך יצטרך הרוכש להתמודד עם הוצאות כספיות גבוהות, פרוצדורות בירוקרטיות מורכבות וכמובן לא מעט סבלנות עד להשלמת העסקה כולה.

לכן רגע לפני שרוכשים דירה חדשה, מוטב כי כל אחד יכיר את כל המרכיבים שהם חלק בלתי נפרד מתהליך הרכישה. כך כל אחד שעומד לרכוש דירה חדשה ידע בדיוק כיצד הוא צריך לנהוג ואילו פעולות הוא נדרש לבצע על מנת לסיים את התהליך בצורה הכי מוצלחת.   

מה צריך לדעת לפני שעומדים לרכוש דירה?

כל קונה חייב לשים בראש סדר העדיפויות את המצב הכלכלי שלו, כך שהוא יוכל לרכוש דירה שמתאימה בדיוק ליכולות הכספיות שלו. העדיפות היא כמובן לבצע את הרכישה כאשר המצב הכלכלי יציב, וישנה הכנסה קבועה שעל פיה תוכלו לבחון את האפשרויות שעומדות לרשותכם. לא מעט קונים לעיתים קופצים קצת מעל ליכולות שלהם, ובסוף הם נדרשים לשלם על כך ביוקר – תרתי משמע.

מרבית הקונים יכולים לרכוש דירה עם הון התחלתי של 30% מערך הדירה, כאשר את ה-70% הנותרים ניתן לקחת על ידי הלוואה מהבנק או מכל מקום אחר. כאשר לוקחים משכנתא חשוב לוודא כי התשלומים אינם חונקים מידי, ומאפשרים לקונה מרחב נשימה – דבר שיכול לעשות את ההבדל מבחינת אורח החיים של הקונה.

גם אם הקונה סומך על מי שמוכר את הנכס, מחובתו לוודא מראש כי לא קיימים עיקולים, שעבודים או חובות על הדירה עצמה. ככל שהקונה יירד לרזולוציות הנמוכות ביותר, כך הוא יוכל למצוא לא מעט אינפורמציה שיכולה להיות חשובה בתהליך הרכישה. אסור להתעלם מהנורות האדומות שנדלקות במעלה הדרך, הן עשויות לסייע שלא תיפלו בפח.

חשוב מאוד שלאורך כל הדרך ילווה את הקונה עורך דין המתמחה בתחום הנדל"ן, כך שהוא יהיה אחראי על כל הנושאים הקשורים למישור המשפטי. בעת רכישת דירה ישנם לא מעט חוזים והסכמים שאותם צריך לבנות, ורק עורך דין מנוסה יוכל לסייע לקונה באופן אפקטיבי. כל טעות קטנה עלולה לעלות ביוקר, ולהביא אתכם למצב שבו תצטרכו לשלם הרבה יותר מאשר הייתם אמורים לשלם בתחילת הדרך.

על מנת לבצע את ההחלטות הנכונות גם במישור הפיננסי, ניתן יהיה לפנות ליועצים מנוסים שיספקו ליווי צמוד לאורך כל הדרך. כך הקונה יוכל לדעת שהוא לא עושה החלטות שעלולות לפגוע בו, וכל החלטה פיננסית שמתקבלת היא כזאת שהוא יוכל לעמוד מאחוריה. 

איך הכי נכון לבחור את הדירה האידיאלית?

השלב החשוב ביותר הוא השלב שבו הקונה נדרש לבחור את הדירה המושלמת, זאת שתהיה המתאימה ביותר לצרכים וליכולות הכספיות שלו. כיום השוק מוצף באין ספור דירות, ולכן הקונה צריך להיות מאוד זהיר כך שהוא יצליח לעשות את הבחירה הנכונה ביותר עבורו. אז אילו קריטריונים צריך לבחון כאשר עומדים לרכוש דירה חדשה?

הקריטריון הראשון שצריך לשים אליו לב הוא התשתיות שנמצאות באזור שבו הדירה ממוקמת, כאשר השאיפה היא לרכוש את הדירה באזור מתקדם שיש בו תשתיות ומוסדות שונים. אולי בתחילת הדרך זה נראה כמו דרך זניח, אך בפועל הקריטריון הזה הוא הקריטריון שיכול לעשות את כל ההבדל בין הצלחה לבין כישלון בעסקה כולה.

הקריטריון השני שצריך לשים אליו לב הוא הפוטנציאל לעליית מחיירם באזור שבו הדירה ממוקמת, כאן השאיפה היא לבחור אזור שהמחירים בו צפויים לעלות. כך שאם בעתיד הקרוב או הרחוק הקונה יחליט למכור את הדירה, הוא יוכל לקבל עליה תשואה גבוהה – דבר שיכול היות מאוד משמעותי בעת רכישת דירה חדשה.

רכישת דירה בחו"ל – האם זה מומלץ?

לא מעט ישראלים שרוצים לרכוש נכסים מעדיפים לרכוש נכסים מעבר לים, וצריך לציין כי מדובר על עסקאות נדל"ן עם סיכון גבוהה – ולכן מוטב להימנע מכך. כל משקיע צריך להבין כי לכל מדינה ולפעמים לכל עיר יש את החוקים שלה, ולעיתים החוקים הללו יכולים לפעול לרעתכם. 

לכן אם משקיע רוצה לבצע השקעה בנכס במדינה אחרת, הוא יהיה חייב ללמוד את כל החוקים כולל האותיות הקטנות. כך הוא לא ימצא את עצמו לא מוכן או במצב שבו הנכס הופך להיות הרבה פחות אפקטיבי. במקרה שבו יש ספק אפילו קטן מוטב להימנע מהשקעה בחו"ל, ניתן יהיה למצוא נכסים אחרים בישראל – כאלה שעשויים להניב רווח גדול אפילו יותר.

רכישת דירה בפריפרייה – כדאי או לא כדאי?

קשה מאוד לתת תשובה חד משמעית לשאלה הזאת, מכיוון שרכישת נכס מתבצעת בהתאם למצבו הנוכחי של הקונה. רכישת דירה בפריפרייה יכולה להיות צעד נכון במקרה שבו לקונה אין מספיק כסף על מנת לרכוש דירה במרכז הארץ, באזורים הללו באופן טבעי העלויות הן הרבה יותר גבוהות – אנו מדברים על הבדלים של עשרות אחוזים.

אומנם רכישת דירה בפריפרייה היא עסק זול אך הוא עלול להביא איתו גם לא מעט סכנה. לכן חשוב מאוד לבצע את הרכישה בצורה זהירה, כך תוכלו למצוא את הנכס הנכון בפריפרייה. אולי בזכות הנכס הזה תוכלו בעתיד לבצע רכישות של נכסים יקרים יותר באזור המרכז.

רכישת דירה בפרויקט תמ"א או בפרויקט פינוי בינוי – כדאי או לא כדאי?

כמעט כל הערים בישראל נכנסו בצורה כזאת או אחרת לפרויקטים שונים של פינוי בינוי או פרויקטים שונים של תמ"א. הפרויקטים הללו יכולים להיות הזדמנות נהדרת עבור רוכשים שרוצים לרכוש דירות חדשות באזורים מאוד מבוקשים, אזורים שבהם הבנייה כבר כמעט ולא קיימת. אך עדיין מדובר על פרויקטים שיש בהם לא מעט סימני שאלה, אותם סימני שאלה עלולים בסופו של יום לעלות לא מעט.

לכן חשוב מאוד שכל משקיע שהולך לרכוש דירה באחד מהפרויקטים הללו יעזר באיש מקצוע אשר מכיר אותם בצורה טובה. איש המצקוע יסייע למשקיעים לדעת אילו שאלות כדאי לשאול ומאילו דברים מומלץ להיזהר, כך שבסוף לא יווצר מצב שבו המשקיע יוצא המפסיד הגדול מכל הסיפור הזה.

רכישת דירה בקבוצת רכישה – כדאי או לא כדאי?

באופן כללי קבוצות רכישה נוצרות על מנת להוזיל את העלויות של הנכסים, ולכן הקבוצות הללו יכולות להיות מאוד משתלמות עבור המשקיע. אך כמובן שישנם לא מעט סיכונים שכל משקיע צריך לקחת אותם בחשבון, לעיתים מדובר על סיכונים שקיימים אך ורק בקבוצות רכישה.

מחובתו של המשקיע לקרוא את כל פרטי ההסכם שאותו קבוצת הרכישה מציגה בפניו, לעיתים ישנן אותיות קטנות שעלולות להיות מאוד משמעותיות. בכדי להבטיח את הצלחת העסקה, כל משקיע יכול להתייעץ עם עורך דין המתמחה בנדל"ן על מנת שיתריע על כל הסיכונים שעלולים להיות קיימים בעסקה.

רכישת דירה בקבוצת רכישה היא מהלך נכון כל עוד הוא נועד לשרת את האינטרסים של המשקיע. ברגע שקבוצת רכישה קמה על מנת לשרת את האינטרסים של הקבלן זה ללא ספק אמור להדליק נורות אדומות.

שאלות ותשובות הקשורות לרכישת דירה 

שאלה: האם ניתן לרכוש דירה מבלי שיהיה לרוכש הון עצמי?

תשובה: מדובר על אחת מהשאלות השכיחות ביותר שלא מעט משקיעים שואלים, הרי כל אחד רוצה להגשים את החלום של רכישת הדירה. אך נכון להיום לא ניתן לקבל משכנתא מהבנק מבלי להעמיד הון עצמי, זוהי תעודת הביטוח של הבנק כאשר הוא נכנס לעסקה מהסוג הזה. ברוב המקרים הרוכש נדרש להביא מהבית הון עצמי של לפחות 30% מערך הדירה, במקרים מסוימים הבנק יכול להסכים על הון עצמי של 20-30% מערך הדירה. לכן חשוב מאוד שכל משקיע יברר את הנושא הזה מראש לפני שהוא מתחיל את תהליך הרכישה.

שאלה: לקנות דירה בזול – האם זה בכלל אפשרי?

תשובה: לא מעט אנשים רוצים להבין כיצד הם יכולים לרכוש דירה בזול, מדובר בעיקר על כאלה שיש ברשותם הון התחלתי נמוך. יש מספר שיטות שיכולות להפוך את חלום רכישת הדירה לחלום ריאלי גם עבור כאלה המגיעים עם הון התחלתי מוגבל.

  • רכישת דירה בפריפרייה, בעיקר באזורים שבהם מחירי הדירות נמוכים.
  • רכישת דירה במסגרת פרויקט תמא או פרויקט פינוי בינוי, לרוב המחירים יהיו הרבה יותר משתלמים.
  • רכישת דירה בחו"ל, כל זאת בתנאי שאתם מכירים את המדינה שבה מתבצעת הרכישה.
  • רכישת דירה עם קבוצת רכישה, כאשר קבוצת הרכישה נועדה על מנת להוזיל את עלויות הרכישה.

שאלה: האם צריך לשלם מס במקרה של רכישה או מכירת דירה?

תשובה: בעת רכישה או מכירת דירה חשוב מאוד לקחת בחשבון את כל נושא המס. אך כל עסקה נשקלת לגופה, ולכן המשקיע מחויב להתייעץ עם עורך דין או איש מקצוע אשר מכיר את ענייני המס על בוריהם. לא מעט משקיעים שאינם שמים לב לנושא הזה עלולים למצוא את עצמם משלמים על כך ביוקר. תוכלו גם לעיין במדריך שהכנו עבורכם שקשור לתשלומי המס ברכישה או במכירה של דירה. כך תוכלו להכין את עצמכם בצורה הטובה ביותר לתהליך, ותוכלו לבחור את העסקה הכדאית ביותר עבורכם- זאת שלא תצטרכו לשלם בה סכומי מס גבוהים.

  • לשיחה עם נציג אודות  המדריך לרכישת דירה בצורה מוצלחת

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

אולי יעניין אותך...

לחשב מס שבח ומס רכישה

איך לחשב מס שבח ומס רכישה? המדריך המקיף

לחשב מס שבח ומס רכישה אלה בין המכשולים הגדולים ביותר שעומדים בפני אנשי נדל"ן בישראל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *