הכלכלנית הראשית: "מספר העסקאות למכירת דירה במאי

[ad_1]

הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג, פרסמה היום (ג') סקירה של ענף הנדל"ן למגורים, ממנה עולה כי ההאטה בשוק הנדל"ן בשל המשבר הכלכלי שהביאה איתה התפשטות נגיף הקורונה, ממשיכה. לפי גרינברג, בחודש מאי חלה אומנם התאוששות בהיקף העסקאות למכירת דירה מיד ראשונה ומיד שנייה, בהשוואה לשפל חסר התקדים שנרשם באפריל בתקופת הסגר; כך, במאי נמכרו 6,500 דירות, לעומת 2,100 דירות באפריל. כך, מספר העסקאות במאי היה נמוך ב-28% לעומת מאי 2019, ומדובר באחד מחודשי מאי החלשים ביותר ב-20 השנים האחרונות.

 

במקביל פורסמו היום נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, לפיהם בחודשים מרץ עד מאי 2020 נמכרו 6,250 דירות חדשות – ירידה תלולה של 38.1% לעומת שלושת החודשים הקודמים (דצמבר 2019 – פברואר 2020).

 

קראו עוד בכלכליסט:


 

"בהשוואה היסטורית של רמת העסקאות בחודשי מאי בעשרים השנים האחרונות זוהי הרמה הנמוכה ביותר מאז מאי 2003, שעמד בצל האינתיפאדה השנייה", נכתב בסקירה של גרינברג. כ-900 דירות נמכרו במסגרת מחיר למשתכן, כך שבשוק החופשי נמכרו 5,600 דירות בלבד. העסקאות בשוק החופשי כללו 1,300 דירות בלבד שמכרו חברות הבנייה – ירידה של 34% לעומת מאי אשתקד, ועוד 4,300 דירות יד שנייה.

 

הסקירה כוללת גם ניתוח של מספר העסקאות שנרשמו מדי יום, ממנו אפשר ללמוד כי בשיא הגבלות התנועה – בשבועהראשון והשני של אפריל – נרשמו פחות מ-10 עסקאות ביום למכירת דירה. בשבוע האחרון של מאי נרשמו כבר 62 עסקאות. למרות העלייה היחסית לעומת תקופת הסגר, עדיין מדובר בקצב נמוך יחסית של עסקאות לעומת התקופה שקדמה לסגר, אז נרשמו כ-120-100 עסקאות ביום. 

הכלכלנית הראשית באוצר, שירה גרינברג צילום: אלכס קולומויסקי

 


 

בלמ"ס, שם כאמור גם פורסמו היום נתונים, מציינים כי דיווחי רשות המיסים מעידים על האטה עמוקה אף יותר מזו שנמדדה על ידם בחודשים מרץ עד מאי; כך, בתקופה הנסקרת הגיעו לרשות המיסים דיווחים על 4,310 דירות חדשות שנמכרו, ירידה של 59.2% לעומת 3 החודשים הקודמים. על פי הלמ"ס הפער בנתונים נובע מפער בין מועד הדיווח של חברות הבנייה בסקר שעורך הלמ"ס – בדרך כלל לאחר חתימה על זיכרון דברים עם הקונה – לבין מועד הדיווח שלהן לרשות המיסים, שמתבצע רק לאחר חתימה על חוזה רכישה.

 


בלמ"ס נוהגים להוסיף למספר הדירות שנמכרו גם את מספר הדירות שלא למכירה (למשל בפרויקטים של בנה ביתך או קבוצת רכישה) שבנייתן החלה. מהנתונים עולה שבתקופה הנסקרת החלה בנייה של 2,760 דירות, ירידה של 34.4% לעומת 3 החודשים הקודמים.

 

משקלול מספר הדירות שנמכרו עם מספר הדירות שהחלה בנייתן ואינן למכירה מתקבל מדד הכמות המבוקשת לדירות. בסך הכל בשלושת החודשים מרץ עד מאי 2020 הכמות המבוקשת של דירות חדשות עמדה על 9,010, דירות ירידה של 37.0% לעומת שלושת החודשים הקודמים.

[ad_2]
קישור לכתבת המקור

אולי יעניין אותך...

אושרה תוכנית קבוצת ביג לבניית 5 מגדלי תעסוקה במקום מפעל קניאל בפ"ת

[ad_1] הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז, בראשות שירה ברנד, החליטה להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *