החוקר בהתנגדויות תומך בעמדת המושבים

[ad_1]

ביום רביעי הקרוב צפויה הותמ"ל לדון בדוח חוקר ההתנגדויות מטעמם – האדריכל ומתכנן הערים אדיב דאוד נקש, אשר גיבש במסמך בן 54 עמודים את המסקנות הנוגעות להתנגדויות בנוגע לתוכנית תמ"ל 1074 ובהם
התנגדויות המושבים גני יוחנן וכפר ביל"ו והמועצה האזורית גזר.

 

קראו עוד בכלכליסט:

 

 

בניגוד לתוכניות תמ"ל רבות שבהן דחו החוקרים את מרבית ההתנגדויות, בדוח זה מצדד החוקר בחלק משמעותי מההתנגדויות,
כך שהתושבים וחקלאי האזור מקווים כי עמדתו תשקל בכובד ראש על ידי חברי הוועדה.


הפגנת החקלאים בכפר ביל"ו

 

תמ"ל 1074 ממוקמת בחלקה המזרחי של קריית עקרון, בשטחים הפתוחים שבין כפר ביל"ו בצפון וגני יוחנן בדרום. התוכנית מציעה הקמת אזור מגורים בשטח של כ-830 דונם, כולו קרקעות חקלאיות של כפר ביל"ו וגני יוחנן, וכוללת 3,894 יח"ד וכן דיור מוגן, שטחי מסחר ותעסוקה. ההכרזה על התוכנית התקבלה ביוני 2017, כאשר ביולי 2019 הוחלט להפקידה וביוני 2020 היה המועד האחרון להגשת התנגדויות, ולתוכנית הוגשו 16 התנגדויות.

 

בין ההתנגדויות הבולטות ניתן לציין את הטענה על היעדר ההתחשבות של הותמ"ל בעובדה שחל שינוי בגבולות רעש המטוסים של בסיס תל נוף הסמוך, כך שניתן היה לשנות את התוכנית.

 


 

לטענת המתנגדים
ובהם ראש מועצת גזר רותם ידלין פולג, למרות שינוי הגבולות, מספר חודשים לאחר מכן הופקדה התוכנית עם גבולות התוכנית הקודמת. לאור זאת, נטען כי התוכנית במתכונתה הנוכחית פוגעת בישובים הכפריים, מחסלת את שטחי החקלאות המעובדים כיום בתפוסה מלאה, יוצרת פרבור וכאמור מאיימת לבלוע את כפר ביל"ו וגני יוחנן אל תוך קריית עקרון. בדמה לתוכניות תמ"ל רבות, גם לגבי תוכנית זו נטען כי היא מתעדפת שימוש ברכב פרטי על פני תחבורה ציבורית.

 

כאמור, החוקר קיבל חלק מעמדת המתנגדים, כאשר מצד אחד כתב כי זהו השטח היחיד אליו יכולה קרית עקרון להתפתח, ומצד שני כתב, כי "יש עדיין מקום לשמור, במידת האפשר, את האופי ההתיישבותי מרחבי השונה בין שני סוגי הישובים עיר ומושב". החוקר התייחס גם לשינוי גבולות רעש המטוסים אשר פתחו אזורים נוספים המותרים לבניה, וכתב: "לקבל את הטיעונים בדבר שינוי גבולות תחזית רעש המטוסים שיוצרים הזדמנות נאותה וקורצת לשיפור התכנון של התכנית וצמצום שטחה".

 


בהמשך התייחס החוקר שוב לנושא התכנון ברקע לגבולות הרעש החדשים, וכתב, "ניתן, בראות עיני, להביא לשיפור תכנון השכונה בהתאם לעקרונות התכנוניים שהציגו מקדמיה, ותוך התחשבות במגבלות הרעש ומניעת מטרדים…שינוי תחום המגבלות מעלה את האפשרות לצמצם במידה את הפגיעה, תוך שיפור התכנון ומבלי לפגוע בעקרונות שהובילו את צוות התכנון, ועל כן אני ממליץ לקבל את טיעוני המתנגדים בנוגע לשינוי גבולות התח"ר".

 

לגבי היקף הקרקעות החקלאיות שיוותרו בידי החקלאים כותב החוקר, כי "באופן זה ניתן יהיה לצמצם בכ-130 דונם משטח התוכנית, להשיבם לשימוש חקלאי, ולהרחיק את הבינוי מהמושבים".

[ad_2]
קישור לכתבת המקור

אולי יעניין אותך...

אושרה תוכנית קבוצת ביג לבניית 5 מגדלי תעסוקה במקום מפעל קניאל בפ"ת

[ad_1] הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז, בראשות שירה ברנד, החליטה להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *