הותמ"ל תצמצם את השטח שיופקע מהם

[ad_1]

הצלחה למושבים גני יוחנן וכפר ביל"ו במאבק על הקרקעות החקלאיות מול הותמ"ל (הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור). בדיון שהתקיים היום החליטו בותמ"ל לאמץ חלק משמעותי מהמלצות החוקר והמשמעות העיקרית בכך עבור המתנגדים היא השבה של כ-140 דונם מקרקעות התוכנית בחזרה לחקלאים המקומיים.

 

 

קראו עוד בכלכליסט:

 

דוח חוקר ההתנגדויות מטעם הותמ"ל – האדריכל ומתכנן הערים אדיב דאוד נקש, התפרש על פני מסמך בן 54 עמודים והתיחס להתנגדויות המושבים גני יוחנן וכפר ביל"ו והמועצה האזורית גזר. ליישום התוכנית על שטח של כ-800 דונם, כולם היו אמורים להיות מופקעים מהחקלאים ולפגוע אנושות בפרנסתם ובצביון המושבים.

 


הפגנת חקלאי כפר ביל"ו

 

תמ"ל 1074 ממוקמת בחלקה המזרחי של קריית עקרון, בשטחים הפתוחים שבין כפר ביל"ו בצפון וגני יוחנן בדרום. התכנית מציעה הקמת אזור מגורים בשטח של כ-830 דונם, כולו קרקעות חקלאיות של כפר ביל"ו וגני יוחנן, וכוללת 3,894 יח"ד וכן דיור מוגן, שטחי מסחר ותעסוקה.

 

ההכרזה על התוכנית התקבלה ביוני 2017, כאשר ביולי 2019 הוחלט להפקידה וביוני 2020 היה המועד האחרון להגשת התנגדויות, ולתוכנית הוגשו 16 התנגדויות. בין ההתנגדויות הבולטות ניתן לציין את הטענה על היעדר ההתחשבות של הותמ"ל בעובדה שחל שינוי בגבולות רעש המטוסים של בסיס תל נוף הסמוך ואפשר את צמצום שטח התוכנית. כמו כן המושבניקים טענו, כי התוכנית במתכונתה הנוכחית פוגעת בישובים הכפריים, מחסלת את שטחי החקלאות המעובדים כיום בתפוסה מלאה, יוצרת פרבור וכאמור מאיימת לבלוע את כפר ביל"ו וגני יוחנן אל תוך קריית עקרון.

 

 


ראשת מועצה אזורית גזר, רותם ידלין צילום: רונן חורש

 

כאמור, החוקר קיבל חלק מעמדת המתנגדים, כאשר מצד אחד כתב כי זהו השטח היחיד אליו יכולה קרית עקרון להתפתח, ומצד שני כתב, כי "יש עדיין מקום לשמור, במידת האפשר, את האופי ההתיישבותי מרחבי השונה בין שני סוגי הישובים עיר ומושב". החוקר התייחס גם לשינוי גבולות רעש המטוסים אשר פתחו אזורים נוספים המותרים לבניה, וכתב: "לקבל את הטיעונים בדבר שינוי גבולות תחזית רעש המטוסים שיוצרים הזדמנות נאותה וקורצת לשיפור התכנון של התכנית וצמצום שטחה". לגבי היקף הקרקעות החקלאיות שיוותרו בידי החקלאים כותב החוקר, כי "באופן זה ניתן יהיה לצמצם בכ-130 דונם משטח התוכנית, להשיבם לשימוש חקלאי, ולהרחיק את הבינוי מהמושבים". דוח החוקר נחשב לחריג בנוף הותמ"ל שככל הנראה אנשיה התקשו להתעלם ממנו וקיבלו את המלצותיו.

 

את חקלאי כפר ביל"ו וגני יוחנן ייצגו עורכי הדין אלי וילצ'יק ומירב ברנע, ממשרד כהן וילציק ושות' .

 

רותם ידלין, ראשת מועצה אזורית גזר אמרה בעקבות ההחלטה: "זהו ניצחון גדול לתושבי כפר בילו וגני יוחנן ולמועצה אזורית גזר. לראשונה הותמ"ל מתחשב בטענות המרחב הכפרי ומצמצם את התוכנית. המאבק הזה הוכיח שבעבודה קשה – הצדק מנצח. אני שמחה שהצדק יצא אל האור, שהתכנית הבזבנית שהוגשה תצומצם בצורה ניכרת ותפחית את הפגיעה באדמות החקלאיות. מדובר בהישג חסר תקדים שיאפשר לחקלאים שלנו להמשיך ולעבוד בשטחים הפתוחים. מועצה אזורית גזר תמשיך להיות גאה בחקלאיה, באדמותיה אשר 99% מהן מעובדות לחקלאות – גפנים, ירקות מכל הסוגים, פרדסים וחקלאות עונתית".

[ad_2]
קישור לכתבת המקור

אולי יעניין אותך...

אושרה תוכנית קבוצת ביג לבניית 5 מגדלי תעסוקה במקום מפעל קניאל בפ"ת

[ad_1] הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז, בראשות שירה ברנד, החליטה להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *