דינה זילבר מאשרת למנות את ינקי קווינט למנכ"ל רמ"י

[ad_1]

דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, הבהירה השבוע לשר השיכון יצחק כהן ולסגן השר המיועד יעקב ליצמן, כי בהתאם לחוק היא תאשר את מינויו של יעקב (ינקי) קווינט למנכ"ל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ללא מכרז, במקומו של עדיאל שמרון, שהודיע על פרישתו לפני
שבוע בתום יותר מחמש שנים בתפקיד. יחד עם זאת, זילבר ממליצה למנות ועדת איתור מהירה לבחירת המנכ"ל הבא.

 

 

קראו עוד בכלכליסט:

קווינט מכהן בשלוש השנים האחרונות כמנהל רשות החברות, ובעבר כיהן כתשע שנים כיועץ המשפטי הדומיננטי של רשות מקרקעי ישראל. מועמדותו לחזור כמנכ"ל רמ"י, מונופול הקרקעות הגדול בישראל, נחשפה ב"כלכליסט" לפני חצי שנה.
המינוי כפוף עדיין לאישור נציב שירות המדינה, פרופ' דני הרשקוביץ.


 

 


דינה זילבר, המשנה ליועמ"ש לממשלה צילום: שרון צור

 

הנימוק העיקרי למינויו המהיר של קווינט נשען, בין היתר, על תחזית שפרסם משרד השיכון רק אתמול,
ובה אזהרה ברורה להמשך עליית מחירי הדיור בעקבות הירידה בהיצע. בנוסף, לזכותו של קווינט (47) עומדת העובדה כי מדובר במי שמכיר לפני ולפנים את עבודת רמ"י לאחר 17 שנים בארגון, וכן העובדה שמדובר בהצרחה בתוך שירות המדינה. זאת לאחר שהוא ויתר על תפקיד בכיר לא פחות במגזר הציבורי – מנהל רשות החברות – ובעיקר נעתר לבקשה אישית של ליצמן, לנוכח משבר הדיור והירידה בהיקף השיווקים של קרקעות המדינה.

 

בנוסף, בכירים במשרד השיכון מציינים כי לא סביר לדרוש הליך מינוי ארוך, שאינו נדרש למשל למינוי תפקידים כמו הממונה על התקציבים באוצר או החשב הכללי. גם מנכ"ל רמ"י הפורש, עדיאל שמרון, נבחר בשעתו בידי שר האוצר משה כחלון בפטור ממכרז וללא ועדת איתור.

 


ינקי קווינט צילום: בשמת איבי

 

במכתב שממוען לשר הטרי כהן, שמכהן כשר השיכון וכשר במשרד האוצר, מציינת זילבר, כי "לנוכח הוראות החוק המפורשות, וכן העובדה שהמועמד המוצע הינו עובד מדינה בכיר מקרב הדרג המקצועי, שביצע אף תפקידים בכירים ברשות מקרקעי ישראל, ככל שתעמוד על עמדתך למנות את מנהל הרשות בפטור ממלא ממכרז, ללא הליך איתור מקצועי, אין מניעה משפטית לבצע את המינוי באופן המבוקש".

 

לצד זאת, מדגישה זילבר, "ככל שהליך המינוי יתקיים בלא ועדת איתור, עמדתי היא כי כפי שהיה גם במינויו של ראש הרשות המכהן, נכון יהיה כי תפנה לוועדת המינויים בראשות נציב שירות המדינה, על מנת שיבחנו את המינוי, בדומה לנעשה במינויים הטעונים את אישור הממשלה".

 

לפני כחודש, ימים לפני שהתפטר מתפקיד שר השיכון, שלח ליצמן מכתב לזילבר בבקשה למנות את מנהל רמ"י הבא בפטור ממכרז. ליצמן כתב לזילבר כי לנוכח פרישתו הקרובה של שמרון, "במצב זה, לצערי, ומתוך דאגה רבה, אני נאלץ לקבוע כי המציאות שאני ניצב מולה כשר האחראי על רשות מקרקעי ישראל הינה מציאות המחייבת מינוי דחוף, שלא לומר מיידי, של מנהל קבוע לרשות. זאת, במטרה למנוע נזק כבד ביותר לשוק הנדל"ן בישראל ולכל מעגלי המשנה של שוק זה, הנוגעים לכל משק בישראל".

 


יעקב ליצמן

 

ליצמן פרס בפני זינגר את אתגרי שוק הנדל"ן, שסובל ממחסור חמור של היצע קרקעות לבנייה למגורים, "וברור לכל כי עזיבתו של מנהל הרשות בעת הזאת, ללא מינוי מנהל קבוע, תביא לירידה ניכרת בהיקפי שיווקי הקרקע ופיתוח התשתיות". מתחילת השנה, על רקע הקורונה, הסגרים ואי יציבות הממשלה, שיווקה רמ"י קרקעות לבניית 17 אלף יח"ד בלבד, לעומת 27 אלף יח"ד בתקופה המקבילה אשתקד.

 

"ראוי להדגיש", כתב ליצמן, "כי הרבעון האחרון של השנה הינו התקופה הקריטית ביותר להגדלת היצע יחידות הדיור, שכן בשלב זה של השנה מושקעים משאבים רבים בהתרת חסמי פיתוח ופרסום מכרזים – והכל בכדי להגיע לעמידה ביעדים".

 

 


זילבר כתבה בתשובה, שאין כאמור מניעה משפטית למנות מנכ"ל לרמ"י ללא ועדת איתור. אם כי, כאמור, היא מדגישה במכתבה כי "בשים לב לבכירותה, חשיבותה ובעיקר למאפייניה של המשרה, האופן שבו ככלל נעשה הליך המינוי למשרה זו בעבר, היתרונות הכרוכים בהליך ועדת האיתור לצורך הגנה משפטית על מינויים בכירים והעובדה שניתן לקיים הליך מינוי באמצעות ועדת איתור באופן מהיר יחסית, עמדתנו היא שקיימת עדיפות ממשית לפעול למינויו של מנהל רשות מקרקעי ישראל באמצעות ועדת איתור". זילבר ממליצה לכהן לפנות "בהקדם" לנציב שירות המדינה, "על מנת להקים בתיאום עימו ועדת איתור וולנטרית, לצורך קידום יעיל ומהיר של הליך איוש המשרה בפרק קצר ביותר של שבועות בודדים".

[ad_2]
קישור לכתבת המקור

אולי יעניין אותך...

אושרה תוכנית קבוצת ביג לבניית 5 מגדלי תעסוקה במקום מפעל קניאל בפ"ת

[ad_1] הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז, בראשות שירה ברנד, החליטה להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *