בהיעדר תקציב, תוכניותיו של ליצמן נתקעו

[ad_1]

אם איומו של שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן יתממש והתפטרותו תיכנס
לתוקף הוא יעזוב משרד שמצוי בקיפאון עמוק ומבלי שהצליח להשפיע על שוק הנדל"ן.

 

תוכניותיו של ליצמן לא יצאו לפועל משום שיישומן מחייב מקור תקציבי. עד שלא יאושר תקציב מדינה ועימו חוק ההסדרים אין דרך ליישם תוכניות חדשות. כמו כל משרדי הממשלה האחרים גם המשרד שבראשו עומד לעת עתה ליצמן פועל על בסיס תקציב השנה שעברה וזקוק לאישור משרד האוצר ושר האוצר ישראל כץ לכל חריגה מהתקציב. משום כך, גם פוליטיקאי אחר שיתיישב בכיסא יסבול מאותם קשיים וחוסר יכולת להניע מהלכים.

 

הקפאון במשרד הבינוי וברשות מקרקעי ישראל הכפופה לליצמן משפיע על היצע הקרקעות לבנייה למגורים ולכן את המחיר שלו נשלם בשנים הבאות. מתחילת השנה ועד עתה רמ"י שיווקה קרקעות לבניית כ-5,000 דירות הרחק ממספר הדירות שבקרקעות ששווקו בשנים קודמות. ב-2019 למשל שיווקה הרשות מגרשים לבניית 38 אלף דירות, ב-2018 שווקו מגרשים לבניית 43 אלף דירות ושנה קודם לכן 46 אלף דירות.

 

ליצמן, שהפך לשר הבינוי בדיוק לפני 4 חודשים, שלף את יאיר פינס מלימודיו בהרווארד ומינה אותו למנכ"ל, בזכות ניסיונו כסגן מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל וקודם לכן רכז מקרקעין ותכנון במשרד האוצר. יחד הם גיבשו את התוכנית לדיור בהישג יד שתחליף את מחיר למשתכן. לתוכנית 4 רגליים, ליצמן הצליח בשבוע שעבר להעמיד רגל אחת, אך ללא תקציב 3 הרגליים האחרות לא יוכלו להתייצב והתוכנית לא תתרומם. החלק הקל במהלכים שיזם ליצמן היה שינוי שיטת מכרזי המקרקעין לבנייה למגורים של רשות מקרקעי ישראל. הגוף שמחליט על שיטת השיווק הוא מועצת מקרקעי ישראל שבראשה ליצמן, וכך ביום שלישי שעבר המועצה אישרה את הצעתו.

 

 


טקס הנחת אבן פינה לדירה להשכיר ב"מרכז סלע" בנהריה מקור: סלע בינוי

 

על פי ההחלטה החדשה, בשכונות שבהן מחיר דירת 3 חדרים הוא כ-2 מיליון שקל יבוטלו הנחות מחיר למשתכן והמכרזים יחזרו לשיטת כל המרבה במחיר. חברות הבנייה שיזכו במכרזים יוכלו למכור דירות במחירי שוק חופשי לכל קונה. בשכונות שבהן מחירי הדירות נמוכים יותר יהיו מכרזים שבהם המדינה תקבע מראש את המחיר הסופי של הדירה, בהנחה מסוימת לעומת מחיר השוק וחברות הבנייה יתחרו על מחיר הקרקע.

 

החלק הזה בתוכנית של ליצמן יוכל לצאת אל הפועל משום שאין בו צורך בתקציב מיוחד. ומכרזי המקרקעין האלה אף אמורים ליצור למדינה הכנסה של מיליארד שקל.

 

החלק של התוכנית שנכנס למקפיא בגלל המשבר הפוליטי הוא זה שנועד לסייע לתושבי הפריפריה ולזכאי משרד הבינוי שמתקשים כיום לרכוש דירה במחיר השוק.

 

תוכניתו של ליצמן נועדה לסייע לתושבי הפריפריה במעמד סוציו-אקונומי בינוני נמוך, באשר הם. אך היא מתאימה כמו כפפה ליד לצעירי חסידות גור שרבים מהם מתגוררים בערד, קריית גת ודימונה ומתקשים לרכוש דירות במחירי שוק.

 


התוכנית החדשה שמשרד הבינוי גיבש כוללת סבסוד של עלויות פיתוח הקרקע לבנייה למגורים, מענקים לרוכשי דירה חדשה, ולרוכשי דירה מיד 2. כמו כן סיוע במשכנתה לרכישת דירה חדשה ודירה מיד שנייה – על פי התוכנית מי שיוגדר זכאי יוכל לקבל נתח של עד כ-300 אלף שקל מתוך המשכנתא בריבית אפס או קרובה לאפס.

 

המהלכים האלה עולים מאות מיליוני שקלים. הסכום המדויק תלוי בקריטריונים שעליהם יוחלט, בגובה המענקים ובשיעור הריבית למשכנתאות, אך ברור כי הסכום הנחוץ לביצוע התוכנית הזו הוא לפחות 200 מיליון שקל. סכום שאינו קיים כעת, וקשה לראות את ליצמן אך גם לא את מחליפו מגייסים אותו בעת הזו וללא תקציב מאושר.

[ad_2]
קישור לכתבת המקור

אולי יעניין אותך...

אושרה תוכנית קבוצת ביג לבניית 5 מגדלי תעסוקה במקום מפעל קניאל בפ"ת

[ad_1] הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז, בראשות שירה ברנד, החליטה להפקיד להתנגדויות הציבור תוכנית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *